Merhamet Değil Yoldaşça Dayanışma – 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günüydü. Bu sene bir kez daha engellilerin sesi sol cenahta yankısını bulamadı. Farkına varalım mı biraz? Şaşıralım mı?

Türkiye’de 10 milyon civarında engelli var, yani 7-8 kişiden biri engelli. Peki sokakta gördüğümüz 7-8 kişiden biri engelli mi? Nerede bu insanlar? Evlerinde oluyorlar genellikle, çünkü kentler onlar için değil, sağlıklı, kapitalizmin işine yarayan, oradan oraya koşturan insanlar için yapıldı. Otobüse, metroya binmen dert, yolda gitmen dert. Babamı defalarca tekerlekli sandalyede bir yerlere götürdüğüm için, kısacık mesafelerin pentatlon parkuruna döndüğünü görmüşlüğüm vardır. (Bakın 10 milyon kişi diyorum)

20151202_BaskentDayanismasi-Engel-SizsinizEylemi@Yuksel_01

2 Aralık 2015 Tarihinde Başkent Dayanışması Tarafından Gökçek’e Karşı Yapılan ‘Engel/Sizsiniz’ Eyleminden

Bu engelleri kaldırmaya yönelik çabalar hiç yok değil. Üzerine arabaların parkettiği sarı çizgilerimiz var mesela kentimizin bazı yerlerinde. (Onlar görmeyenlerin bastonlarını yerleştirerek yolu takip edecekleri oluklar içeren kaldırım taşları) Bip bip öten trafik lambaları da görmüşsünüzdür – duymuşsunuzdur. Her durakta olmasa da bazı metro duraklarında asansörler ve merdiven çıkma zımbırtıları var. Yolda gördüğümüz yedi sekiz kişiden biri engelli olmadığına göre bunlar yetersiz. Ara ara belediyelerin aklına esiyor (biri proje sunuyor), az bir şey çalışma yapılıyor, çok bir şey reklamı yapılıyor ve sonra rafa kaldırılıyor. (Bakın kent diyorum)

Engelliler dünyasına sadece doğuştan geçmiyorsunuz, Allah’a emanet yaşadığımız bu ülkede sürekli engelli adayısınız. Adaylığınızın bir kısmı trafikten ve önlenebilecekken önlen(e)meyen, önlenmesi kârlı olmayan kazalardan kaynaklanıyor. Çocuk parkının yanında, kapatılmayı (aylarca) bekleyen bir çukur gibi, okulda kafanıza düşen lavabo (evet bu gerçekten oldu, bir çocuk ölmüştü) gibi… (Bakın çocuk diyorum)

#İşCinayetleri bir diğer engellilik nedeni. Her sene yüzlece işçi, çalışırken geçirdikleri ‘kaza’lar sonrası engelli oluyor. İşi bırakmak zorunda kalıyorlar ya da daha beteri, yarım insan görüldükleri ve patronlarının eskisi kadar işine yaramayacakları için atılıyorlar. İşyerlerinde engelli işçi çalıştırma zorunluluğu ancak personel sayısı 50’yi aşarsa geçerli. (Bakın sınıf diyorum)

CizredeCocuk

12 Eylül 2015 Tarihinde Cizre’de Devletin Sakat Bıraktığı Yusuf

‘Kaza’dan başka, devletin direkt ve taammüden yaptıkları var. 78li abilerimizin ablalarımızın bazıları darbe sonrası işkencede engelli hale geldiler, şöyle bir hafızanızı yoklayın, vardır tanıdık birileri.

Sivas’ın doğusunda, şu görmekten duymaktan hoşlanmadığımız, ve bize gösterilmeyen duyurulmayan coğrafyada yaşanan savaşta binlerce asker, sivil, gerilla, kimi kurşunla, kimi mayınla şimdi engelli.

Gezi Direnişi’nde sadece gözünü kaybeden 10 kişi var. Onlarcası iki senedir engelli. Suruç, Diyarbakır, Ankara Katliamları… Taammüden engellemelere her gün yenisi ekleniyor. (Bakın devlet diyorum)

Arkadaşlarımız eğitim almakta, iş bulmakta, kimseye minnet etmeden yaşamakta zorlanıyorlar. Bu insanların HAKLARI var. (Bakın hak mücadelesi diyorum)

Bu en doğal haklarını elde etmek için (adam şuradan şuraya gitmek için bile direnmek zorunda) engelliler örgütlenmeye çalışıyor. Engelli forumları, dernekler, federasyon ve konfederasyonlar… Sorunlar öyle ağır ve yakıcı ki yetişemiyorlar. (Bakın örgütlenme diyorum)

MERHAMETinizi değil, yoldaşça DAYANIŞMAnızı istiyorlar. (Bakın dayanışma diyorum)

(On milyon kişi dedim, çocuk dedim, kent dedim, sınıf dedim, devlet dedim, hak mücadelesi dedim, örgütlenme dedim, dayanışma dedim, daha ne söyleyim…)

Yaz artık ajandana işte, 3 Aralık’ta Engelliler Günü vardı de. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası de, yazıyor musun ajandana?

Tepki duyduğumuzda sokağa çıkma ihtiyacı hisseden bizler, ara sıra engelliler için de sokağa çıkacak mıyız?

Ulaş Akyol / İnadına Haber – 3 Aralık 2015

3 Aralık 2015 – Yüksel Caddesi’nde Gerçekleştirilen Engelli Hakları Eyleminden – Foto: Emine Kart

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:11+00:00 3 Aralık 2015|

Leave A Comment