Müzik Dünyası da Gollum’a Sahip Çıktı, “İmajını Daha Fazla Zedelemeyin” Dedi

Gollum-Erdoğan-Smeagol üçlemesi tartışmasına System of a Down grubunun solisti Serj Tankian da dahil oldu ve Gollum’un kişilik haklarını savundu.

Yürütmenin başı Recep Tayyip Erdoğan’ın değişik zamanlarda ve ifadelerde karelenen fotoğraflarını, Yüzüklerin Efendisi kitabının karakterlerinden Gollum’a benzeten bir resim kolajını sosyal medyada paylaşması sebebiyle yargılanan Aydınlı doktor Bilgin Çiftçi’nin davasında mahkeme, Gollum’un kötü karakter olup olmadığının elirlenmesi için bilirkişi atanmasına karar vermiş, bu kararın ardından dünyadan da çeşitli tepkiler yükselmeye başlamıştı.

RTE&Gollum_02b

Bu kararın ardından tüm dünya bu davaya odaklandı. Önce Yüzüklerin Efendisi filminin yaratıcıları yönetmen Peter Jackson ile senaristler Fran Walsh ve Philippa Boyen ortak açıklama yaparak “resimlerdeki karakter kesinlikle Gollum değil, Smeagol’dur” demişti.
Sonrasında ise filmdeki Frodo rolüyle tanınan Elihah Wood dava hakkında bir açıklama yapmış ve anlam veremediği bu dava hakkında “Korkunç” değerlendirmesinde bulunmuştu.
Kendisinden bir açıklama yapması beklenen büyücü Gandalf ise ağırbaşlılığını koruyarak bu konu hakkında bir yorum yapmamayı tercih etmişti.

“Gollum’un İmajı Zedeleniyor”

SerjTankianGollum Davası‘ için son yorum da System of a Down grubunun solisti Serj Tankian  tarafından gerçekleştirildi. Armenpress’e bir açıklama yapan Tankian bu davayı duyduğunda doldukça şaşırdığını belirtirken, “Rusya, açık bir şekilde Erdoğan’ı ve ailesini IŞİD ile petrol ticareti gerçekleştirmekle suçluyor. Böyle ciddi bir gündemde Gollum haberine gülüp geçebilirdik, tabii eğer Türkiye’de gazeteciler bu konu ile ilgili olarak yaptıkları haberler sebebiyle tutuklanmasalardı. Bu dava için Peter Jackson’ın bilirkişi olarak atanmasını tavsiye ediyorum. Kendisi zaten bu konu hakkındaki en yetkin kişi ve kesinlikle Erdoğan ile Gollum’u karşılaştırmanın Gollum’un imajını zedelediğini belirtecektir” dedi.

– VU/İnadına Haber / 06 Aralık 2015 Pazar –

Kaynak: Sputnik, Armenpress

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:08+00:00 6 Aralık 2015|

Leave A Comment