ODTÜ Grevi 8. Gününde, İşçi Üniversiteli Elele

ODTÜ’de Tez Koop-İş Sendikasına üye 277 işçinin toplu sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından başlattığı grev 8. gününde devam ediyor.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde 150 gün süren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden sonuç çıkmayınca, üstelik işveren sendikası da işçilerin 4 liralık artış talebine karşılık ücretlerde sadece 50 kuruşluk bir zam teklif edince, Türk-İş’e bağlı Tez-Koop-İş üyesi 277 işçi, 4 Aralık 2015 Cuma günü üniversitede greve başladı. Grevin başlamasından sonra üniversitenin yemekhanesi de çalıştırılamazken, işçiler öğrencilerin mağdur olmasını engellemek için günde 4 bin sandvich dağıtarak sürdürmekte oldukları grevlerine destek istedi.

İşveren Sendikası’ndan Sadece Sadaka Geldi20151207_Tez-Koop-Is_Grevi@ODTU_08

ODTÜ’te çeşitli hizmet alanlarında çalışan 277 işçinin çalışma koşulları ve yeni ücret zamları ile ilgili olarak, 10 Haziran’da üniversitenin üyesi olduğu Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) ile toplu iş görüşmelerine başlayan Tez-Koop-İş, 150 gün süren pazarlıklardan verimli bir sonuç alamadı. İşçi sendikasının, kazanılmış hakların yanısıra, ücretlerinin düşüklüğüne göre bazı işçiler için aylık 150, bazıları için de 120 TL ek zam talep etmesine karşın, işveren sendikası talepleri dikkate almadı ve yasal grev süresine sadece 3 gün kala harekete geçerek, göstermelik olarak işçilere günlük 50 kuruş, aylık 15 lira zam teklif etti.

Toplu iş görüşmeleri çıkmaza girerken bir de uyarı eylemi yapan ODTÜ’lü işçiler, sonrasında ise oldukça komik buldukları bu teklifle karşılaşınca artık eylem sürecini sonlandıdıklarını ve 4 Aralık itibariyle grev ilan ettiklerini açıkladı. Grev ilanının hemen ardından Kamu-İş, bu rakamı günlük 1 liraya yükseltti ancak işçiler bu teklife de “sadaka istemiyoruz” diyerek grevlerini devam ettirme kararı aldı.

Dayanışma Her Koldan Büyüyor

20151211_Tez-Koop-Is_Grevi@ODTU_02Grevin 4. gününde TÜMTİS üyesi işçiler de greve giden Tez-Koop-İş üyesi emekçi dostlarını ziyaret ederken, Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan, greve çıkan işçileri kutladı ve “Ancak tüm işçiler birlikte mücadele edersek kazanabiliriz” dedi.

Başlangıcından bu yana ODTÜ’lü öğrenci, akademisyen, işçi ve memurların desteğinin artarak devam ettiği grevin 8. gününde ise CHP Genel Başkan Yardımcısı, CHP Milletvekilleri Yakup Akkaya, Şanal Saruhan, Murat Emir’in yanısıra DİSK Genel-İş Sendikası, Eğitim-Sen ve TMMOB da direniş alanına birer destek ziyaretinde bulundu.

Sendika ve meslek odaları temsilcileri birleşerek başarıya ulaşacakları mesajlarını verirken CHP’li vekiller, grevi meclis gündemine de taşıyacaklarını vurguladı.

20151211_Tez-Koop-Is_Grevi@ODTU_01

– VU/İnadına Haber / 11 Aralık 2015 –

Fotoğraflar: Elif Karadut

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:07+00:00 11 Aralık 2015|

Leave A Comment