Rahat uyu Özgecan, katillerin serbest kalmayacak

Özgecan Aslan davasında mahkeme heyeti kararını açıkladı. Özgecan’ı minibüsüyle şehir dışına çıkarıp öldüren Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe hakkında ağırlaştırılmış müebbet kararı verildi. Mahkeme heyeti katillere hiçbir cezai indirim uygulamadı.

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, Özgecan’ın ölümünün 295’inci gününde karar bağlandı. Katillerin serbest kalmamış olması kadınların başarısı. Biz kadınlar bu davayla birlikte tekrar fark ettik ki, sokağa çıkınca, haklar için haykırınca, kazanım çok yakında!

Kararın ardından konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu‘ndan Gülsüm Kav, “Meclis ve yeni aile bakanı Özgecan Aslan davasını emsal tutarak kadın cinayetlerine yeni düzenleme getirmelidir. Öldürülen tüm kadınlar için buradaki adaletin geçerli olmasını istiyoruz. Kasım ayında 25 kadın arkadaşımızı kaybettik. Biz tüm kadınların Özgecan kadar masum olduğunu biliyoruz. Kadınların öldürülemez olduğunu Türk Ceza Kanunu’nda da göstermeliyiz. Bundan sonraki ilk adımımız Meclis’e gitmek olacak” şeklinde konuştu.

Özgecan’ın amcası Yaşasın Aslan ise şu ifadeleri kullandı: “Özgecan’ın öldürülüşünün 295’inci günü, anne babasının da evlilik günü. Bu tarihi günde umuyorum ki adaletin tecelli etmesiyle ruhu şad olmuştur. Bugün unutmayacağız, unutturmayacağız diyenlerin unuttuğu gündür. Bugünden sonra eğer sevgi ve barışın tüm dünyada egemen olmasını istiyorsak bilgiye ve sevgiye tüm dünyada önem vermeliyiz. Kayıtsız sevgiye inanmalıyız. Barış içinde sevgiyle yaşamak dileğiyle bize destek olanlara teşekkür ediyoruz.”

Duruşma sırasında katil Suphi Altındöken cinsel saldırı suçunu kabul etmedi ve cinayeti  arkadaşı Fatih Gökçe ile birlikte işlediklerini savundu. “Ne çektiğimi bir ben bilirim bir de allah” diyerek dram yapmaya çalışan Altındöken ve “Ben bir sapık değilim” diyen Fatih Gökçe yakarmalarına rağmen diğer katillere verilen cezai indirimden yararlanamadı. Suphi Altındöken’in babası ise “Tüm Türkiye’den özür diliyorum, oğlum bu işe karıştığı için” dedi.

Fotoğraflar: @KadinCinayeti

Kaynak: Diken 

 

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:12+00:00 3 Aralık 2015|

Leave A Comment