Rusya Kanıtları Açıkladı: “Erdoğan ve ailesi, IŞİD ile petrol kaçakçılığı yapıyor”

Rusya Savunma Bakanlığı Suriye’deki IŞİD militanlarının finansal kaynaklarına dair kanıtları sundukları bir basın toplantısı düzenledi. Rus yetkililer, Suriye’deki IŞİD militanlarının mali kaynakları ve petrol gelirlerine ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı’nın elindeki kanıtların, toplantı sonrasında da bakanlığın sitesinde yayına sunulacağını açıkladı.

Rus Sputnik Haber Ajansı’nın haberine göre Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov, IŞİD’i yenmek için yasadışı petrol ticareti kanallarının ve alt yapısının yok edilmesi gerektiğini vurguladı. Antonov, “Suriye’den yasadışı şekilde satılan petrolün ana güzergahı Türkiye” dedi.

“IŞİD’den Türkiye’ye Petrol Ticaretinin Üç Ana Güzergahı Var”

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 • IŞİD kontrolündeki bölgelerden Türkiye’ye yapılan petrol ticaretinin üç ana güzergahını belirledik. Suriye ve Irak’taki yasal sahiplerden çalınan bu petrollerin ana tüketicisi, Türkiye’dir. Verilere göre bu yasa dışı ticarete Türkiye’nin üst düzey siyasi yönetim kadrosu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi karışmıştır. Biz daha önce birçok kez teröristlerle flört edilmesinin tehlikelerinden bahsettik.
 • Bölgede komşu ülkelerden petrol çalan Türk elitleri ve çetelerden oluşan ortak bir ekip çalışıyor. Binlerce tankerden endüstriyel nitelikte çok büyük boyutta petrol, boru hatlarıyla Türkiye’ye ulaştırılıyor.
 • IŞİD’in kontrolündeki bölgelerden Türkiye’ye sokulan petrolün bir bölümü iç pazara sunuluyor. Petrolün bir bölümü de gemilere yüklenip işlenmek üzere Türkiye sınırları dışına çıkarılıyor.
“Rusya’nın Operasyonları Sonucu Teröristlerin Geliri Yarıya Düştü”
 • Son iki aydır devam eden Rusya’nın hava operasyonunda IŞİD’e ait 32 petrol üretim tesisi ve 11 petrol rafinerisi yok edildi.
 • Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye’deki operasyonları sonucu teröristlerin yasa dışı petrol ticaretinden elde ettiği günlük gelir 3 milyar dolardan 1.5 milyar dolara indi.
“Erdoğan Ve Ailesinin, IŞİD’in Yasadışı Petrol Sevkiyatıyla Doğrudan İlişkisi Var”
 • Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin, Suriye’de IŞİD’in elinde olan petrol yataklarından yapılan yasadışı petrol sevkiyatlarıyla doğrudan ilişkisi var.
 • Kasım ayında Türkiye sınırı yakınlarında 16 bin 260 adet petrol tankeri görüldü. Tanker sürücülerinden bazıları yüzlerini hırsız gibi maskelerle kapatıyordu. Uzaydan çekilen görüntüler, tankerlerin sınırı geçtikten sonra Türkiye’de ilerlemeye devam ettiğini gösterdi.
“Sevkiyat Rotasının Sonu Batman Rafinerisi”
 • Ana petrol sevkiyat rotalarından biri Türkiye sınırı yakınında. Petrol sevkiyat rotası Suriye’nin doğusundan başlayıp Türkiye’ye gidiyor ve Batman’daki bir rafineride sona eriyor.
“Rusya, Türkiye’nin Petrol Hırsızlığını Açıklamaya Devam edecek”
 • Suriye’deki IŞİD militanlarının mali kaynakları ve petrol kamyonlarına ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı’nın elindeki bilgiler, bakanlığın sitesinde genel erişime hazır olarak yayına sunulacak.
 • Terör örgütlerini finanse etmek için yasadışı petrol ticaretinin nasıl kullanıldığını gösteren kanıtları sunduk. Rusya, Türkiye’nin komşularından yaptığı hırsızlığa ilişkin gerçekleri açıklamaya devam edecek. Gelecek hafta da Türkiye’nin IŞİD’e yardım ettiğini gösteren bilgiler yayınlayacağız.
 • Rusya Suriye’de IŞİD’in petrol tesislerini vurmaya devam edecek.
“Erdoğan’ın İstifası Türkiye Halkına Bağlı”
 • Bizim amacımız Erdoğan’ın istifa etmesi değil, bu Türkiye halkına bağlı.
 • Batı’da hiç kimse Erdoğan’ın oğlunun yasa dışı petrol ticaretine karışmış olmasıyla ilgilenmiyor. Ama Rus gazeteciler Türkiye’nin suçları hakkında gerçeği söyleyecek kadar cesurdur. Eminim ki şimdi sunduğumuz bu verilerin gerçek olmadığı yönünde tartışmalar yaşanacak. Eğer bu kanıtların gerçek olmadığını düşünüyorlarsa, bizim bugün gösterdiğimiz yasadışı petrol ticaretinin gerçekleştiği bölgeleri gazetecilere açsınlar.

20151202_Rusya'danTurkiye&ISID-PetrolTrafigi_03a

“Bir Haftada Türkiye’den IŞİD Ve El Nusra’ya 2 Bin Militan İle 120 Ton Mühimmat Gitti”
 • Bazı durumlarda da IŞİD tankerleri Suriye’nin Türkiye sınırını geçip limanlara gidiyor, petrol buradan işlenmek üzere gemilerle üçüncü ülkelere gidiyor.
 • Sadece son bir haftada Türkiye topraklarından IŞİD ve El Nusra saflarına 2 bin militan, 120 tonun üzerinde askeri mühimmat ve yaklaşık 250 adet motorlu akışı oldu. Güvenilir istihbarat raporlarımıza göre, Türkiye uzun zamandır ve düzenli biçimde bu tür faaliyetler yürütüyor.
[lightbox]
“Türkiye’nin Teröristlere Silah Gönderdiğini Ortaya Çıkartan Gazetecileri Hapse Attılar”
 • Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği sözlerin değerini biliyoruz. Türkiye’nin insani yardım görünümünde militanlara silah gönderdiğini ortaya çıkaran Türk gazeteciler Erdoğan’ı yalan söylerken yakaladı. Bunun için de gazetecileri hapse attılar. Erdoğan ve diğer yöneticiler de ne istifa eder ne de yüzlerini çalıntı petrolle sıvasanız bile bunu yaptıklarını kabul eder.

– VU/İnadına Haber / 02 Aralık 2015 Çarşamba –[lightbox]

Kaynak: Sputnik News, RT

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:12+00:00 2 Aralık 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.