“Sarayın Savaşı”nın 200 Günü: 103 Sivil Yurttaş Abluka Altında Öldürüldü

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kürt halkına uyguladığı zulüm katlanarak büyüyor. 16 Ağustos’ta Varto’da başlayan sokağa çıkma yasakları adı altında uygulanan ablukalar şu an Cizre, Sur, Silopi, Nusaybin ve Dargeçit olmak üzere 5 ilçede devam ediyor. HDP Enformasyon Masası’ndan verilen bilgilere göre 7 kentin 18 ilçesinde o günden bu yana toplamda 54 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi, 200 günü geçen yasaklarda 21 Aralık gününe kadar 103 yurttaş devlet güçleri tarafından katledildi.

20151109_SilvandaSavas_01a
İHD’nin 10 Aralık 2015 verilerine göre toplamda 400’e yakın gerilla, asker, polis yaşamını yitirdi. 100 kişi Ankara Katliamında, 33 kişi Suruç Katliamında, 8 kişi Kandil Zergele Katliamında, 188 kişi sokağa çıkma yasaklarında, buna yönelik protestolarda, polis ve asker infazları vb. vakalarda hayatını kaybetti. Devletin savaş konsepti çerçevesinde toplam 329 yurttaş yaşamını yitirdi.

Hiçbir hukuki temeli olmayan, valilerin ve kaymakamların yetkilerini sınırsızca kullandığı sokağa çıkma yasakları boyunca Cizre, Sur, Silopi, Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde yaşananlar HDP Enformasyon Masası’ndan verilen bilgilere göre şöyle:

“21 Aralık 2015 Saat: 21.30’a kadar:

CİZRE
Cizre’de 5 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Son yasak 14.12.2015’te ilan edildi. Bugün 8. gününde.
Cizre’da şu ana kadar toplam 21 gün yasak uygulanmış durumda.
Cizre’de Temmuz 2015’ten bu yana 40 kişi öldürüldü. Son yasakta şu ana kadar 7 kişi katledildi.

SİLOPİ
Silopi’de 3 kez ilan edildi. Son yasak 14.12.2015’te ilan edildi. Bugün 8. gününde.
Silopi’de şu ana kadar toplam 10 gün yasak uygulanmış durumda.
Silopi’de Temmuz 2015’ten bu yana 26 kişi öldürüldü. Son yasakta şu ana kadar 12 kişi katledildi.

NUSAYBİN
Nusaybin’de 7 kez ilan edildi. Son yasak 14.12.2015’te ilan edildi. Bugün 8. gününde.
Nusaybin’de şu ana kadar 38 gün yasak uygulanmış durumda.
Nusaybin’de Temmuz 2015’ten bu yana 22 kişi öldürüldü. Son yasakta 2 kişi katledildi.

DARGEÇİT
Dargeçit’te 2 kez ilan edildi. Son yasak 11.12.2015’te ilan edildi. Bugün 11. gününde.
Dargeçit’te şu ana kadar 14 gün yasak uygulanmış durumda.
Dargeçit’te Temmuz 2015’ten bu yana 4 kişi katledildi. Son yasakta 2 kişi katledildi.

SUR
Sur’da 6 kez ilan edildi. Son yasak 02.12.2015’te ilan edildi. Bugün 20. gününde.
Sur’da şu ana kadar 30 gün yasak uygulanmış durumda.
Sur’da Temmuz 2015’ten bu yana 10 kişi katledildi. Son yasakta 5 kişi katledildi.

– Nusaybin’de 18.12.2015’te, Sur’da 10.12.2015’te yasaklar 12 saatliğine geçici olarak kaldırıldı. Bu geçici kaldırmalar halkın bölgeyi boşaltmasını amaçlayan taktiklerden biridir. 21.12.2015 tarihinde ise 4 mahallede olan yasak ilçenin tümünde ilan edildi.   

20151111_SilvandaSavas_01aKolaj

Sadece Bir Günde, 21.12.2015 Tarihinde Yaşananlar:

“CİZRE:

 • Silopi ve Cizre Direnişine destek vermek için Şırnak’tan ve çevre köylerden Cizre ve Silopi’ye yürüyen on binlerce insanın yolu devlet güçleri tarafından kesilerek Cizre ve Silopi’ye girişleri engellendi. Yoğun gazın kullanıldığı müdahale yüzünden Cudi Dağının değişik bölgelerinden ilçe merkezlerine yönelen kitlenin yürüyüşü an itibarıyla devam etmektedir. Özellikle Hisar Tank Taburuna yakın bölgede vekillerimizden Berdan Öztürk, Öznur Çelik ve Bedia Özgökçe’nin de bulunduğu kitlenin olduğu bölgeye doğru akşam saatlerinden itibaren yoğun biçimde top atışları yapılmaktadır.
 • Konak ve Cudi Mahallesine tank atışları gün boyunca devam etti.
 • Cudi Mahallesi’ne bağlı Nusaybin Caddesi’nde 12 yaşındaki Ferhat Tanış isimli çocuk kafasına aldığı kurşunla ağır yaralandı. Sağ gözünden kurşun giren Ferhat sabah saatlerinde Şırnak Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Acil ameliyata alınan Ferhat’ın durumunun kritik olduğu bildirildi.
 • Cizre’de dün de Nur Mahallesi’nde kafasına kurşun isabet eden Mevlide İğdi (15) adlı çocuk ağır yaralanmıştı. Mevlide’nin tedavisi Şırnak Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde devam ediyor.
 • Cizre’de asker ve polisin açtığı ateş sonucu yaralanan iki çocuk Mevlit Şimşek (11) ve Yakup Yıldırım (17) Şırnak Devlet Hastanesi’ne getirildi.
 • Dün gece Yafes Mahallesi’nde Kahraman Caba (37) adlı yurttaş karnından isabet eden bombaatar şarapneli ile ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

SİLOPİ:

 • Özel Harekât Polisleri DBP İlçe binasını işgal ederek konuşlandılar.
 • Silopi’nin Başak Mahallesinde panzerlerden yapılan anonslardan ‘evlerinizi terk etmezseniz olacaklardan biz sorumlu değiliz’ diyorlar. Mahallede özellikle küçük çocuk ve kadınlardan oluşan yaklaşık dört yüz kişi şu anda ‘ilçe stadyumunda’ bekletilmekteler. Nuh Mahallesinde de aynı anonslar an itibarıyla yapılmaktadır.
 • Silopi ilçesinde Karşıyaka Mahallesi’nde evinde bulunan 11 yaşındaki Mehmet Mete isimli çocuk, bulunduğu eve tanklardan atılan top mermisinin isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdi.
 • Yasağın başladığı günden bu güne kadar Silopi’de 100 den fazla ev top atışlarından dolayı ağır hasar alarak kullanılamaz hale getirildi. 10’dan fazla ev ve okul da yakıldı.
 • Bir çok okulu ve Silopi Devlet Hastanesini Özel Harekat Timleri karargaha dönüştürerek diyaliz hastalarını bile koridorlara yerleştirip hasta odalarına el koydular.
 • Silopi’de Nuh Mahallesi’nde Ömer SAYAN (70) keskin nişancılar tarafından katledildi.

İDİL:

 • İdil’in Yeni Mahalle semtinde bir evde dün piknik tüpünün patlaması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Latif Olgar, Muhyettin Olgar ve Ömer Geçgel, on binlerce insanın katıldığı cenaze töreniyle defnedildiler.
 • İdil’in Aşağı Mahallesi’nde tarlada gezen çocuklara polis saldırdı. Plastik mermilerin kullanıldığı saldırı sonucu 17 yaşındaki M.B. adlı çocuk başından yaralandı.

ADANA-MERSİN:

 • Adana ve Mersin’in ilçelerinde devletin Kürdistan’daki imha operasyonlarına karşı sokağa çıkan binlerce kişi, polisin gerçek mermilerle gerçekleştirdiği saldırılara karşı kurduğu barikatlarda direnerek sabahladı. Polis saldırılarında Adana’da bir kişi, Tarsus’ta ise 8 kişi yaralandı. Olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alınırken, Mersinin Tarsus ilçesine bağlı Fahrettin Paşa Mahallesi’nde polisin silahlarla gerçekleştirdiği saldırı devam ediyor.”

Kaynak: HDP Enformasyon Masası

Güncelleme: 22-23 Aralık günlerinde de ölümler sürüyor. (Kaynak: DİHA)

Cizre’de evine tanklardan atılan top mermisi isabet eden Doğan İşçi, özel harekat timlerinin açtığı ateş sonucu gözünden vurulan Mehmet Tekin, özel harekat polislerince açılan ateş sonucu başından vurulan Mehmet Saçan, Dikran Sayaca, evine top mermisi isabet eden Azime Aşan adlı bir kadın öldürüldü.

Tarsus’ta 13 yaşındaki Davut Özer sırtından vurularak öldürüldü.

Diyarbakır kent merkezinde süren protesto eylemleri sırasında 13 yaşındaki Şiyar Baran polis saldırısında vücuduna isabet eden kurşunla öldürüldü.

Sur’da 19 yaşındaki Serhat Doğan vücuduna isabet eden kurşunla öldürüldü.

20151211_Diyarbakir-Sur_SokagaCikmaYasagiArasinda_14Reuters

Fotoğraf: Reuters

İnadına Haber | 23 Aralık 2015

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:12:58+00:00 23 Aralık 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.