Terörist gruplar üniversiteleri karıştırmaya devam ediyor: Beytepe’de neler oldu?

Devlet destekli faşist çeteler üniversitelerde saldırılarına devam ediyor. Geçtiğimiz hafta İstanbul Üniversitesi, ODTÜ ve Ankara Üniversitesi’nde devam eden saldırılarda sıra bugün Hacettepe Üniversitesi’ne geldi.

Kendilerini Ülkü Ocakları ve Türk Ocakları üyeleri olarak adlandıran bir grup, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde terör estirdi. Ellerinde sopalar, kesici ve delici aletler olan terörist grubun üyeleri, siyasi karışıklık hedeflerine ulaşmak ve kamuoyunda baskı yaratmak için Hacettepe Üniversitesi mensuplarını  yıldırmayı amaçlayan, şiddet içeren saldırılar gerçekleştirdi. Tecavüzcü katiller tarafından öldürülen Özgecan Aslan ve 10 Ekim tarihli Ankara Katliamı’nda IŞİD çetelerinin bombalı saldırısı sonucu katledilen Şebnem Yurtman’ın anısına Hacettepe Üniversitesi Kampüsü’nde hazırlanan anı duvarı da ülkücü grup tarafından tahrip edildi.

Mor duvar

Mor duvar

Sosyal Demokrat Sosyal Hizmet Öğrencileri Topluluğu üyesi A. adlı bir öğrenciye ülkücüler tarafından yapılan saldırı sonucunda, A. yaralanarak Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. A.’nın burnunun kırıldığı belirtildi.

A.’nın yaralanmasına tepki göstermek isteyen demokrat öğrenciler kampüste toplandı. Ülkücü gruptan kişilerin toplanan gruba sözlü sataşmaları ile büyüyen tartışma sırasında, ülkücü gruptan kişiler sallama adı verilen kesici aletler, satır ve bıçaklarla toplanan öğrencilere saldırdı.

Özel Güvenlik Personelleri İzledi, Polis görünmedi

Ülkücü grubun öğrencilere saldırdığı sırada, olay yerinde bulunan ve kimi zaman okula asılan siyasi afişleri ve pankartları bile döverek sökmeye çalışan özel güvenlik görevlileri, okulun duvarlarına üç hilaller çizerek ilerleyen terörist grubu izlemekle yetindi. Polis ise hiç olay yerine gelmedi.

Üniversite Öğrencileri Kampüsten Toplu Çıkış Yaptı

Özel Güvenlik Birimlerinin de tanık olduğu -ve muhtemelen şahit yazmasınlar diye kafalarını çevirdiği- saldırı sonrasında,  okul öğrencileri, Ali İsmail Korkmaz Amfisi’nde bir açıklama yaparak, okulu toplu bir şekilde terk etti.

Faşist Çeteler yine işbaşında: Saldırı Kadınlara, Gezi Olaylarında ve Ankara Patlamasında can verenlere, Soma’ya, Ermenek’e, Şırnak’a. Her yerde barış ve özgürlük isteyenlere.

Üniversitenin çeşitli noktalarında tekrar bir araya gelen faşist gruplar, bu kez de kütüphaneye saldırarak öğrencileri tehdit etti. Kadın cinayetlerinin simgeleşen kurbanlarından biri olan Özgecan Aslan’ın ve 10 Ekim saldırısında katledilen Şebnem Yurtman’ın anısı için hazırlanan duvarlar tahrip edildi. Beytepeli Kadınların, maruz kaldıkları farklı şiddet biçimlerini teşhir etmek için inşa etmiş olduğu mor duvar, Beytepeli kadınların isyanının sesi olmuş, kadın mücadelesini yükselttiği bir alan haline gelmişti.

Özgecan Aslan için de hazırlanan duvarın köşesinde yer alan “Şiddete inat bu hayat bizim” yazısı bile, Milliyetçi Hareket Partisi’ni ve Ülkü Ocakları’nı simgeleyen üç hilal çizilerek kapatılmaya çalışıldı.

Soma, Ermenek ve Şırnak’ta hayatını kaybedenlerin isimlerinin bulunduğu duvar da sprey boyalarla tahrip edilmek istendi. Şırnak ve Karaman ilçesi Ermenek’in adları karalanırken, Soma yazısına ise dokunulmadı. Şırnak’ın bir Kürt ili olarak, Soma’nın ise yarattığı kamuoyu sonucunda iş cinayetinin olduğu yerin bilinmesi nedeniyle birinin karalanıp birinin karalanmadığı akıllara gelirken, Ülkü Ocakları ile bağı bilinen Milliyetçi Hareket Partisi’nin yaklaşık %29 gibi (Türkiye ortalamasına oranla) yüksek bir oy aldığı, dolayısıyla ideolojik olarak halkın bir bölümü MHP’ye yakın olan Ermenek ilçesinde yaşanan maden kazasında ölenlerin de anıldığı bir duvardaki “Ermenek” yazısının, ülkücü olduklarını söyleyen kişiler tarafından neden karalandığı anlaşılamadı. (Geçtiğimiz aylarda, Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı tarafından Doğu Türkistan’daki Müslümanlara destek amacıyla yapılan eylemde, ülkücü grup Çinli sandıkları Korelilere saldırmış, bir süre sonra da Çin Lokantası basıp Uygur Türkü dövmüştü.)

Saldırgan grup, Gezi olayları sırasında kafasını hedef alan bir gaz kapsülü sonucunda ağır yaralanan, 269 gün boyunca komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014’te, Şişli Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 15 yaşındayken 16 kiloda hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın anısına yapılan çizimi sprey boyayla kapatmaya çalıştı. Okulda sol grupların afişleri talan edildi, masalar kırıldı, “T.C. burada” gibi Güneydoğu’da sokağa çıkma yasağı sonrası, son günlerde yaşanan saldırılarda yapılan hareketlere ve yazılamalara özenildiği görüldü. Bu yazılama, saldırgan grubun kendilerini devletin görevlisi yerine koyduğunun da göstergelerinden biri. Saldırganlar, Biyoloji Bölümü önünde yer alan resimli tüneldeki resimlerin üstlerini karaladı.

Beytepeli Öğrenciler Rahatsız

Beytepe kampüsünde gerçekleşen faşist saldırı sonrasında, demokrat, yurtsever, devrimci ve muhalif öğrenciler 24 Aralık sabah saatlerinden itibaren itibaren faşist grubun bıraktığı izleri silmek için kampüste olacaklarını, Soma, Ermenek, Şırnak, Ankara Katliamları ve Kadın hakları anısına yaptıkları duvarları temizlemek için harekete geçeceklerini bildirdiler. Devrimci Öğrenciler, öğlen saatlerinde kampüs içinde bir yürüyüş gerçekleştirecekler.

Hacettepe Üniversitesi öğrencileri, HÜKÇAT (Hacettepe Kadın Çalışmaları Topluluğu); HÜTAT(Hacettepe Toplumsal Araştırmalar Topluluğu); HÜBİTO(Hacettepe Biyoloji Topluluğu); AKAT (Alevi Kültürü Araştırmaları Topluluğu); ÇAĞDAŞ YAŞAM TOPLULUĞU; KUİR ARAŞTIRMALARI TOPLULUĞU (QueerDeer); HASAT (Halk Sağlığı Topluluğu); KİTAP TOPLULUĞU; YAŞAYAN DİLLER, KÜLTÜRLER VE SANAT TOPLULUĞU; DEMOKRAT SOSYAL HİZMET ÖĞRENCİLERİ PLATFORMU öğrenci topluluklarının imzasıyla, bugün yaşanan saldırıları kınarken, “hep birlikte emekle, dayanışmayla yaptığımız her şeye sahip çıkıyoruz” dedi. Öğrencilerin yazdığı metin şu şekilde:

“Bugün okulumuzun Beytepe yerleşkesinde faşist bir grup, Sosyal Hizmet 4. sınıf öğrencisi bir arkadaşımıza yemekhane önünde sözlü tacizde bulundu. Kendilerine yanıt veren arkadaşımızı darp ettiler. Burnu kırılan ve hastaneye kaldırılan arkadaşımızın durumu iyi. Ancak bizler böyle olaylar yaşandıkça iyi olmayacağız. Günün devamında yaşanan saldırıya tepki göstermek için toplanan öğrencilerle grup arasında tartışma çıktı. Yanlarındaki ‘sallama’ ile öğrencilere tekrar saldırdılar. Okul çıkış saatinde kampüsün tenha olmasından faydalanan saldırgan grup kampüs içinde terör estirmeye devam etti. Yurtların önünde toplanan grup bir başka öğrenciyi darp etmeye çalıştı.” Tüm bunlar sadece birgün içinde yaşandı bizim kampüsümüzde. Ancak kimilerine yeterli gelmemiş olacak ki, boş okulun içerisinde tüm kinleri ile dolaşıp tahribat yaratmışlardır. Geçen yıl bahar döneminde öğrenci toplulukları olarak ortak bir etkinlik ile renklerdirdiğimiz merdivenleri ve Soma’da Ermenek’te Şırnak’ta ölen madencileri okulun belleğine kazımak için yaptığımız duvarı, okul öğrencilerinin Gezi’de hayatını kaybeden Berkin Elvan için ve tecavüze uğrayıp vahşice katledilen Özgecan Aslan için yaptıkları duvarları, Ankara patlamasında kaybettiğimiz arkadaşımız Şebnem Yurtman için yine hep birlikte, akademisyenleri, hocalarımızı da katarak Kadınlar Meydanı’na astığımız tabelayı tahrip etmişler, standlarımızı kurduğumuz masaları, sandalyeleri parçalamışlar. Bizler kurulduğu günden bu zamana üniversitemizde özgür, demokratik,bilimsel bir ortamın sağlanması ve korunması için varlığını sürdüren; kampüslerimizi, yaşam alanlarımızı renklendirmek, yaşanılan birçok meselede farkındalık yaratmak için faaliyet yürüten topluluklar olarak yapılan VAHŞİ SALDIRILARI KINIYORUZ! HEP BİRLİKTE EMEKLE, DAYANIŞMAYLA YAPTIĞIMIZ HER ŞEYE SAHİP ÇIKIYORUZ. Üniversitemizi sürüklemek istedikleri kutuplaşmış ve gergin havadan kurtarmak için dayanışmayı daha da büyütmeyi elzem görüyoruz.

Haber: Onur Metin | İnadinaHaber

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:12:58+00:00 23 Aralık 2015|

One Comment

  1. […] Hacettepe’de yaşanan saldırıda neler olmuştu? […]

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.