Yandaş Star’ın “Yık, Öldür, Boşalt, Ranta Aç” İçerikli Manşetine İnce Ayar

Ülkenin doğusunda devletin halka karşı sürdürdüğü savaşta, bir de TOKİ’nin rant projeleri ortalığa saçıldı. ‘Sarayın Sesi Star Gazetesi’ TOKİ’yi göreve çağırarak kendi yıktıkları kentlere beton dökerek satılığa çıkartmaya davet etti.

Özellikle Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin polis tarafından katledilmesiyle bir anda gündeme oturan, ancak aslında 7 Haziran’dan bu yana devlet güçleriyle yerle bir edilmeye çalışılan Kürt yerleşim bölgelerinden sadece biri olan Diyarbakır’ın Sur İlçesi, bu sefer de iktidarın ve KaçAk Saray’ın sesi olarak adlandırılan yandaş Star gazetesi tarafından bir rant merkezi olarak gündeme getirildi.

20151222_Star'inTOKİ&DiyarbakirManseti_01a

Starın Bugünkü Kapağı

Basının yüz karası Star bugün “Vatandaş Terketti, TOKİ Göreve” manşetiyle yayınlandı ve devlet öldüremeden yaşadığı evlerini terkeden yurttaşların ikamet ettiği evlerin kamulaştırılması, batıdaki kentlerdeki pek çok rant projesinde gördüğümüz biçimde beton bloklarla doldurulması için TOKİ’ye işaret etti.
Ancak kendilerinin yayınlamayı ‘unuttuğu’ gerçek fotoğraflar ile halkın yaşadıklarını kamuoyuna doğru bir şekilde aktarmak da elbette ki bizim görevimiz dedik:

20151222_Star'inTOKI&DiyarbakirManseti_01b

Starın Unuttuğu Fotoğraflarla Yeniden Düzenlenen Kapak

“Sen Öl Ki Ben Zengin Olayım…”

20151216_Silopi'deAbluka_10Star’ın, Ağaoğlu veya Cengiz İnşaat reklamlarını andıran yazısında “İstanbul’un Nişantaşı ve Bebek semtlerini aratmayan Diclekent ve 75. Yol gibi modern uydu mahallelerinde hiçbir sorun yaşanmazken, Sur ve Bağlar gibi çarpık yapılaşmanın ve gecekondulaşmanın yoğun olduğu ilçelerde silah sesleri ve hendekler eksik olmuyor. Bu zıtlık, PKK ve HDP’lilerin yarattığı bilinçli bir durum. Batı’da bir çok belediye, TOKİ ile işbirliği yaparak yeni uydukentler inşa edip, gecekondu bölgelerinde yaşayan dar gelirli aileleri ev sahibi yapıyor.” ifadeleri yeralırken ve kendi öngördükleri proje planı da “Sur’un şimdi gerekirse Bakanlar Kurulu’nun ‘Afet bölgesi’ ya da ‘Acil kamulaştırma bölgesi’ ilanıyla dönüştürülmesi gündemde. Sur Kaymakamlığı’nın kayıtlarına göre, terör olaylarının yaşandığı ilçede beş mahallede yaşayan 24 bin kişiden, 22 bini göç etti. Tarihi ilçedeki 15 mahallede bini tescilli 9 bin konut bulunuyor. Tescilli yapıların devre dışı bırakıldığı ‘kentsel iyileştirme’ projesinde, teröre de yuva olan 8 bin konutluk çarpık yapılaşma alanı hızla temizlenecek. İlk etapta, 2006’da projelendirilen bin 600 konut tamamlanarak, bu sayı daha sonra sonra 4 bine çıkacak.” şeklinde aktarıyor. Bu çarpık ifadelerin altına imza atan saray memurlarının, Türkiye gerçeklerinden ne kadar uzakta yaşadığı ve kalemlerini aslında kimler için oynattıkları da bu şekilde gözler önüne serilmiş oluyor;

20151211_Diyarbakir-Sur_SokagaCikmaYasagiArasinda_20(DIHA)Resmi rakamlara göre açlık sınırının 1.391 TL, yoksulluk sınırının ise 4.530 TL olduğu ülkemizde, Güneydoğu Anadolu’nun ortalama gelirinin aylık 576.6 TL olduğu göz önüne alındığında, sözü geçen rant projelerinden elde edilebilecek en düşük kalitede 1+1 dairenin satış fiyatının 200.000 TL civarında olduğu, batıda ise bu fiyatların en düşük 400.000 TL’den başladığı, 4 çocuklu bir ailenin oturabileceği insani standartlarda bir evin ise o aileye maliyetinin en az 600.000 TL olabileceği düşünüldüğünde bu projelerin ‘halkın yararının yakınından bile geçmediği‘ hatta tam tersine, hasbelkader bu tuzaklara düşen yurttaşların sürüklendiği borç batakları sayesinde sadece iktidarın 13 senede oluşturduğu inşaat şirketleri havuzunu ve ‘TOKİ İmparatorluğu‘ndan beslenen ihale arsızlarını doyurmaya yönelik rant ve talan projeleri olduğu gerçeği buz gibi karşımıza çıkıveriyor.

Yine Star’ın PKK’yi adres göstererek “tüm bu evleri PKK yıktı” dediği evlerin bulunduğu ilçe ve mahallelerde ise, aynen Gazze’de İsrail’in uyguladığı taktiğe benzer bir şekilde, devletin mahalle aralarına soktuğu tanklar ve yüksek mevzilere konuşlandırılan top mevzilerinden açılan ateş sonucu yıkılan evlerin, Özel Harekatçıların ağır silahlarla harabeye dönüştürdüğü mahallelerin, tüm bunlar yetmezmiş gibi kentlerin üzerinden düzenlenen hava harekatlarında helikopterlerden atılan bombalarla çıkartılan yangınların ve devlet tarafından kundaklanan Camiilerin görüntüleri hala belleklerdeki yerini koruyor:

Muhcu: “Bu utanç verici, insanlık dışı bir durumdur”

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu bugün gerçekleştirdiği bir açıklamada “Bu utanç verici, insanlık dışı bir durumdur. Tamamen sermayenin çıkarına yönelik insan hak ve özgürlüklerini karşısında bir tutumdur” ifadeleriyle tepkisini dile getirirken “1980’lerden sonra sermaye, kentleri ekonominin merkezine oturtan politikalar izlemeye başladı. Kentler kapitalizmin krizini aşmanın bir aracı olark görüldü. Bu kapsamda şehirlere, kültür varlıklarına, doğal değerlere yönelik kapsamlı operasyonlar gündeme geldi. Bulunduğumuz coğrafyada bu politikalar en vahşi şekilde hükümet ve TOKİ eliyle gerçekleştirilirken, bu anlayış doğrultusunda kentler yıkılıyor ve yeniden yapılıyor” dedi.

20151211_Diyarbakir-Sur_SokagaCikmaYasagiArasinda_21(DIHA)Muhçu açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

Diyarbakır’da yaşanan yıkım ve can kayıpları hala sürüyor. Bu süreçte daha önce yaptığımız açıklamalarda da Sur’da kültür varlıklarının yok edildiğine dikkat çektik. Bu acıların durdurulması, kültür varlıklarının zarar görmemesi için tedbirlerin bir an önce alınması gerekirken bunun yerine yaşanan acı ve yıkım sürecinden nemalanmak, rant elde etmek için sermaye çevrelerinin harekete geçtiğini yandaş medya üzerinden anlıyoruz. Yandaşlar bir yandan savaş naraları atarken bir yandan da kültür varlıkları ve kentlerin yıkımlarından kendilerini finanse etmek istiyor. Bu utanç verici ve insanlık dışı bir durumdur.

‘Din’i Ağzından Düşürmeyen Ama Yeri Gelince Cami Yakan Bir İktidar…

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde Paşa Hamamı, Yoğurt Pazarı, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Şeyh Mutahhar Camii Dört Ayaklı Minaresi ayakları, Kurşunlu Cami (Fatih Paşa Camisi) ile birlikte kentin pek çok önemli tarihi ve kültürel varlığı devletin sürdürdüğü savaş sürecinde büyük zarar gördü. Hava operasyonlarıyla tarihiGerçekleştirilen hkutsal mekanlar ateşe verildi. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınan Diyarbakır Surları’nda yaşanan bu savaş, kentin tarihine büyük zarar verirken gerek Diyarbakır’da, gerekse çevre il ve ilçelerde binlerce yurttaş hayatlarını, sürekli olarak üzerlerine yağan ‘yasal kurşun ve bombalardan‘ koruyabilmek amacıyla yaşadıkları yerleri terketmez zorunda kaldı.

20151211_Diyarbakir-Sur_SokagaCikmaYasagiArasinda_13(Reuters)

Polis helikopterinden atılan bomba ile kundaklandığı tespit edilen Kurşunlu Cami

– VU/İnadına Haber / 22 Aralık 2015 Salı –

Kaynak: SOL, Star, Mimarlar Odası, DİHA, DHA

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:13:02+00:00 22 Aralık 2015|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.