Aleviler “Savaşlara Hayır, Çocuklar Ölmesin!” Diye Süresiz Açlık Grevinde

Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Demokratik Alevi Hareketi, 30 Aralık 2015’te “Savaşlar Olmasın, Çocuklar Ölmesin” diyerek Kürt illerinde süren sokağa çıkma yasakları ve katliamlara karşı, barış için başlattıkları açlık grevine süresiz ve dönüşümlü olarak devam etme kararı aldı.

12483745_10153791049983904_865355239_n
Alevi derneklerinin Ankara’da 30 Aralık 2015 günü ortak basın açıklaması ile başlayan açlık grevi 4. gününde. Açıklamayı yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Suruç’tan başlayarak bugüne kadar yaşananlara karşı alevi toplumları olarak duyarsız kalamayacaklarını ifade etmiş, Alevilerin sürmekte olan savaşın derhal sona erdirilmesini şart gördüğünü ve devletten derhal, ön koşulsuz operasyonlardan vazgeçilmesini, Cumhurbaşkanından ve iktidardan gerilimi tırmandırmaktan vazgeçmesini istediklerini belirtmişti. Açıklamada 7 Haziran seçimlerinden sonra Suruç ile başlayan süreçte ülkeyi kan gölüne çeviren iktidarın binlerce insanın ölümünden sorumlu olduğu anımsatılmış, “Muhalif gazetecileri içeriye atarak, tutuklayarak, sindirmeye çalışarak, savaş bölgelerinden gerçek haber akışını engelleyerek, el koydukları gazetelerin bir dezenformasyon ve nefret aracı kılarak memleketi bir kez daha 90’lar cehennemine sürükleyerek hiçbir sorunu çözemezsiniz. Türkiye’deki asıl bölücülük toplumun Türk-Kürt, Sunni-Alevi diye bölünmesidir. Asıl bölücülük insanların anadiliyle eğitim yapmalarını engellemek, insanların inançlarını ötelemek, Türkiye’nin rengarenk toplumunu tek tipleştirmektir. Ne yazık ki şu anda böylesine bir toplumsal bölünme içindeyiz. Oysa biz hepimizi eşit vatanı olan topraklarda kimsenin hakkının çiğnenmediği bir kardeşlik içinde eşit yurttaş olarak yaşamak istiyoruz.” denilmişti. “Savaşlara Hayır, Çocuklar Ölmesin” diyerek 3 günlük olarak başlayan açlık grevi, ziyaretler ve desteklerle sürdürülmüştü.

20160102_AlevilerAçlıkGrevi2
Federasyon bugün (2 Ocak 2016) yaptıkları basın toplantısı ile ise 3 günlük olarak başlayan açlık grevini süresiz ve dönüşümlü olarak devam ettireceklerini açıkladı. Greve verilen destek ve süren savaşın yarattığı tehcir ve öldürme politikalarının ülkenin bütününe yayılma kaygısından ötürü açlık grevini burada sınırlı tutmayıp, var olunan her yerde devam ettirme kararı aldıklarını belirten Genel Başkan Baki Düzgün, barış isteyenlerin bu sürece müdahale etmesi ve çözüm üretmesi beklentilerinin artarak devam ettiğini belirtti.

Düzgün; “İnanç mücadelemiz boyunca her daim zalimin karşısında, mazlumun yanında olduk.Yürüdüğümüz bu yoldan asla dönmeyeceğimizi bir kez daha belirtip, Kerbela’da zalimlerin karşısında dimdik duran Hz.Hüseyin inancı ile açlık grevimizin amacına ulaşacağına inanıyoruz.
Bizler bin yılı aşkın bir süredir yaşadığımız bu topraklarda kardeşlikten, demokrasiden, eşitlik ve özgürlükten, karanlığın karşısında aydınlık bir yaşamı sürdürme inancımızdan bir an olsun vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.
Gördüğünü görmedim diyen, doğru bildiğini söylemeyen bizden değildir’’ inancıyla yanı başımızdaki katliama sessiz kalamayız, kalmayacağız. Bu savaşı durduracak olan yine bizlerin ortak mücadelesidir. Kardeşliğimizin ve ortak yaşamımızın yegane temeli budur. Ülkemizin bir kan deryasına çevrilmesinin önüne geçmek için var olan tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.
Biz biliyoruz ki, bu topraklarda yüzünü aydınlığa dönmüş tüm duyarlı insanlar,bizlerle birlikte bu savaşa karşı BARIŞ’ı ortak bir mücadele ile tesis edecektir.” dedi.

Açlık grevi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ekibinin savaşa karşı semah dönmesinin ardından grevi devralan yeni ekiple, destek ziyaretleriyle sürüyor.

Banu Kepenek | İnadına Haber | 2 Ocak 2016
Fotoğraflar: Seyr-i Sokak

Kaynak: http://www.alevifederasyonu.org.tr/

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:12:57+00:00 2 Ocak 2016|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.