Çankaya Sur, Konak Şırnak, Okmeydanı Cizre Oluyor, ‘Savaş Karakolları’ Batıya Geliyor

İktidar halka karşı yürüttüğü savaş stratejisinin ikinci ayağında Sarayın Savaşı‘nı batıya da taşımaya karar verdi ve yandaş basını aracılığıyla kamuoyunun nabzını yoklamaya başladı. Planın ikinci aşamasına göre doğuda yürütülen savaş uygulamalarının, Terörle Mücadele adı altında Ankara, İstanbul ve İzmir gibi belli başlı büyükşehirlerde kurulacak Savaş Karakolları üzerinden batıya da taşınması yönünde hazırlıklar yürütülüyor.

20151217_SirnakGenelindeDevletTeroru_02Geçtiğimiz günlerde Star Gazetesi’nde, Diyarbakır’ın Sur ilçesinin tanklarla yıkılmasının ardından TOKİ’nin bu bölgedeki rant projelerine başlayabileceği yönünde bir çağrının yayınlanmasından sonra, bu sefer de hükümetin bir diğer yayın organı olan Sabah Gazetesi’nin yazarlarından Okan Müderrisoğlu, hükümetin yeni ‘Terörle Mücadele‘ stratejisini aktardı. Müderrisoğlu’nun aktardıklarına göre, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde gerçekleşen operasyonların benzerlerinin İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde de gerçekleştirilecek.

Önümüzdeki yıl içerisinde, aralarında Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Aydın, Mersin’in bazı mahallelerinin de bulunduğu 29 il ve 129 ilçede, 190 noktada ‘kalıcı polis noktaları’ kurulacağını ifade eden Müderrisoğlu, bu yeni kurulan karakolların görevinin, şehirlerde polisten ‘kurtarılmış bölgeler‘ ve polis tarafından ‘girilemeyen mahalleler‘ oluşturulmasının önlenmesi olacağını belirtti.

PKK’ye karşı geliştirilen yeni stratejinin 3 ayağının “Konuşlanma, Önleme ve Anında Müdahale” olduğunu vurgulayan Müderrisoğlu, “Terör örgütü PKK ve örgütle işbirliği içinde hareket eden DHKP-C ve MLKP’nin şehir merkezlerinde uygulamaya koyduğu terör konseptine karşı yeni bir plan hazırlandı. Bakanlar Kurulu’nda da görüşülen ve teröristle mücadeleyi, geniş kapsamlı terörle mücadele ile aynı anda yapmayı esas alan plan için düğmeye basıldı.” ifadelerini kullandı.

Müderrisoğlu’na göre yapılacak çalışmalar şu şekilde:

Savaş Karakolları Kuruluyor, Özel Harekatçılar Katlanarak Artıyor

20151221_Sur'daDevletYikimi_01Konuşlanma, Önleme, Anında Müdahale” ayaklarından oluşan yeni konsepte göre terör örgütü unsurları ilçelerden temizlendikten sonra Türkiye’nin genelinde teröre tam saha pres uygulanacak. Terör örgütünün sızma girişiminde bulunacağı ya da eleman barındırdığı bölgelerde “yüksek güvenlikli geçici polis noktası” kurulacak.
İlk etapta, Şırnak, Hakkâri, Mardin, Ağrı, Van, Bitlis ve Muş’ta, kritik 38 noktaya “yüksek güvenlikli geçici polis noktası” kurulması planlanıyor.

Önümüzdeki bir yılda, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Adana, Mersin’in bazı mahallelerinin de bulunduğu 29 il ve 129 ilçede, 190 noktada “kalıcı polis noktaları” kurulacak. Bu emniyet merkezlerinde vatandaşın günlük asayişle ilgili işlemler yapılmayacak. Karakolların tek görevi, şehirlerde “kurtarılmış bölgeler“, “girilemeyen mahalleler” oluşturulmasını önlemek ve terör örgütü mensuplarının yerleşmesini engellemek olacak.

Şu an için 7 bin 800 olan Özel Harekât polislerinin sayısı ilk başta 19 bin 500’e çıkartılacak, yüksek güvenlikli mahalle karakollarında bu ‘özel eğitimli‘ polisler görev yapacak.

7 Haziran Sonrası Beklenen Gelişme

Konu hakkında yorum yapan siyasetçiler ise bu gelişmenin, özellikle 7 Haziran tarihinde sandıktan çıkan gerçek halk iradesinin ‘sıfırlanmasının‘ ardından, 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’ta başlama düğmesine basılan ‘Sarayın Savaşı‘ operasyonlarının zaten sadece Doğu Anadolu ile sınırlı kalmasının beklenmediğini belirttiler.

Yapılan yorumlara göre Doğu Anadolu’da Kürtler üzerinde başlatılan ‘İntikam Operasyonları’nın, yürütülmekte olan savaş stratejisinin sadece bir ayağı olduğu, özellikle batıda bulunan muhalefet güçlerinin iktidar aleyhinde yürüttüğü faaliyetlerden duyulan rahatsızlık yüzünden elbette ki bu saldırıların bu bölgelere de yayılmasının beklendiği vurgulanıyor.

Bugün yaşananların ise aslında, tüm bu otoriterleşme ve iktidar tarafından tamamen ele geçirilen devlet mekanizmalarının yargı ayağından sonra, şimdi de tüm silahlı güç unsurlarının da seferber edilmesiyle tüm muhalif halkı sindirme sürecinin zirvesine doğru yaklaşıldığının emareleri olduğu ifade ediliyor.

– VU/İnadına Haber / 11 Ocak 2016 Pazartesi –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:12:51+00:00 11 Ocak 2016|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.