Devlet Çıldırdı: Silopi’de Gazeteciler Kaçırılıyor, Siyasetçiler İnfaz Ediliyor

Şırnak’ın 23 gündür abluka altında tutulan ilçesi Silopi’de güvenlik güçleri tarafından 4 Ocak gecesi gerçekleştirilen saldırılarda üç kadın siyasetçiyle birlikte henüz kimliği belirlenemeyen üç kişinin daha hayatını kaybettiği, bugün ise 37 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Bir Çıldırma Halindeki Güvenlik Güçleri Dizginlenemiyor

Çatışmaların devam ettiği Karşıyaka Mahallesi’nde 4 Ocak günü yaşamını yitiren dört kişinin cenazesi Şırnak Devlet Hastanesi morguna kaldırılmıştı. DİHA’nın bildirdiğine göre savcılıkla görüşen ve hastaneden bilgi alan HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ve HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, cenazelerin DBP PM üyesi Sêvê Demir, Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır ve Özgür Kadınlar Kongre (KJA) aktivisti Fatma Uyar’a ait olduğunu kaydetti. Birlik, bir erkek cenazesinin ise yüzü tanınmaz bir halde olduğundan kimliğinin belirlenemediğini ifade etti.

20160105_Silopi'deOldurulen3KadinSiyasetci(PakizeNayir,FatmaUyar,SeveDemir)_01

(soldan sağa) Pakize Nayır, Fatma Uyar, Sêvê Demir / Foto: DİHA

DHA ise bu sabah erken saatlerde Dicle Mahallesi’nde çıkan çatışmada iki kişinin öldürüldüğünü bildirdi. İki kişinin cesedinin çatışmalar sürdüğü için alınamadığını belirten DHA, cenazelerin kime ait olduğuna dair bir bilgiye ulaşılamadığını ifade etti.

37 Kişi Gözaltında, Gözaltılar Toplama Kampında

İlçedeki çatışmalar bugün de devam ederken DİHA’nın verdiği bilgilere göre, Şehit Harun Mahallesi’nde 37 kişinin evlerinden zorla çıkartılarak gözaltına alındığını ve adeta bir toplama kampı haline getirilen Yenişehir Mahallesi Kapalı Spor Salonuna götürüldüğü bildirildi. Gözaltına alınanlar arasında DİHA muhabiri Nedim Oruç’un da olduğunu ifade edildi.

DİHA Silopi Muhabiri Nedim Oruç bugün ilçenin Şehit Harun Mahallesi’nde yer alan bulunduğu evden diğer mahalle sakinleri ile birlikte silah zoru ile çıkarılarak Yenişehir Mahallesi Kapalı Spor Salonu’na götürülmüştü. Görgü tanıklarının anlatımına göre Oruç, burada işkence edildikten sonra kuzeni Emine Güleç ile birlikte zırhlı bir araca bindirilerek kaçırıldı.

Emniyet Uzun Süre İnkar Etti

DİHA’nın ve ailenin avukatlarının defalarca aradığı Silopi Polis Müdürlüğü, Oruç’un gözaltına alınmasına ilişkin bilgi vermekten kaçındı. “Ne gözaltındadır ne de değildir diyemeyiz” diyen polis yetkilileri, başka bir numara vererek buradan bilgi alınabileceğini ileri sürdü. Ancak ısrarla aranılan numaraya saatlerce bir türlü ulaşılmadı.

Baskılar Karşısında Suçunu İtiraf Etti

Oruç’un işkence edilerek kaçırıldığına ilişkin oluşan yoğun kamuoyu baskısı sonrası Silopi Polis Müdürlüğü DİHA Muhabiri Oruç’un gözaltına alındığını kabul etmek zorunda kaldı. Polis yetkilileri gazeteci Oruç’un gözaltında olduğu ve kuzeni ile birlikte ifadelerinin alındığı bilgisini açıkladı.

20160105_Silopi'deGozaltinaAlinanDIHA-MuhabiriNedimOruc_01

Özgür Gazeteciler Nedim Oruç’a Sahip Çıktı

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), bugün Van’da KYK yurduna yapılan polis baskınında gözaltına alınan JINHA muhabiri Rojda Oğuz ile Şırnak’ın Silopi ilçesinde gözaltına alınan Nedim Oruç’a ilişin yazılı açıklama yaptı. Son dönemde JINHA ve DİHA muhabirlerinin sık sık gözaltına alınmasını kınayan ÖGC, gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi. Açıklamasında, halka doğru bilgi akışını sağlayan gazetecilere dönük yönelimi kınayan ÖGC, gerçeklerin hiçbir zaman karanlıkta kalamayacağını vurguladı.

“AKP Hükümeti Savaşın Dozunu Yükselttikçe, Gazetecilere Saldırıları Da Artıyor”

Cemiyet açıklamasında Silopi’de 37 kişi ile birlikte gözaltına alınan Oruç’un nereye götürüldüğünün bilinmediğine de dikkat çekerek gazetecinin akıbetini sordu. Yine 1 Ocak’ta Diyarbakır’da gözaltına alınan Kürdsat News kameramanı Baran Ok’un 3 gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakılmasını hatırlatan ÖGC, “AKP Hükümetinin bölgede başlattığı özel savaş konsepti ile beraber gazetecilere yönelik gözaltı tutuklama ve baskıların artığını görüyoruz. Özellikle gerçekleri gün yüzüne çıkartan ve kamuoyu ile paylaşan gazetecilere dönük baskılar artmıştır. Özgür basın içinde en çok JINHA ve DİHA bu baskılardan nasibini almaktadır” diyerek gazetecilerin haklarını sonuna kadar savunacakları vurgusunu yaptı.

– VU/İnadına Haber / 06 Ocak 2016 Çarşamba –

Kaynak: DİHA, DHA, Diken, Evrensel

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:12:52+00:00 6 Ocak 2016|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.