JİNHA Muhabirine TEM Polislerinden ‘Mezarlık Adresli’ Açık Ölüm Tehdidi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Gazi Caddesi’nde polis ablukası halen sürerken bölgede haber takibi yapan JİNHA muhabiri Duygu Erol, polisler tarafından ‘infaz’ edilmekle tehdit edildi ve özellikle kadın tacizi sınırlarına giren ‘ince arama’ uygulamasına maruz kaldı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde halen 6 mahallede sokağa çıkma yasağı sürerken, sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Gazi Caddesi’nde haber takibi yapan JİNHA muhabiri Duygu Erol’un habercilik faaliyetleri engellenirken bir de polislerin ölüm tehditleri ile karşı karşıya kaldı. Gazi Caddesi’nde polisler tarafından durdurulan Duygu Erol’un kimliği ve basın kartına el konurken GBT taraması yapıldı. Olay yerine çağırılan TEM polisi Duygu’ya, “Nerelisin, nerede oturuyorsun?” şeklinde sorular yöneltirken ‘Elazığ‘ yanıtını alan polisler, orada bilinen bir yer olan Gülmez Mezarlığı’ndan bahsederek, “Bundan sonra orada oturursun. Orada aile mezarlığınız yok mu? Sen de onların yanına git” tehdidinde bulundu. Duygu Erol’un telefonuna yasadışı olarak el konurken polisler, işlemekte oldukları suçu da itiraf edercesine “Telefonda bir şey çıkarsa gözaltı yapacağız” dedi. Ardından Duygu Erol kapalı bir bölüme götürülerek bir kadın polis tarafından, özellikle polis tarafından aramaya tabi tutulan kadın yurttaşlara hukuki olarak da taciz ve işkence sınıfına giren ‘ince arama’ uygulaması gerçekleştirildi.

Arama sonrasında TEM polisleri telefon ve kimliklerini Duygu Erol’a iade ederken, yanında bulunan 2 yurttaş ile birlikte, “Bana kalsa bunların 3’ünü de infaz ederim. Sen gazeteci falan değilsin. Utanmıyor musun bu kartı taşımaya” sözleriyle tehdit ve taciz etmeye devam etti.

JİNHA İlk Kez Tehdit ve Tacizlere Uğramıyor

Duygu Erol ile birlikte yanında bulunan 2 yurttaş, kimlik sorguları ve üst aramalarının sonrasında polislerin işlerine yarayabilecek herhangi bir bulguya rastlayamamalarının ardından olay yerinden ayrıldı.

Sürekli olarak polislerin tacizlerine maruz kalan JİNHA muhabirlerinden Vildan Atmaca 29 Aralık 2015 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, yine haber takibi esnasında ‘heyecanlı olduğu gerekçesiyle‘ gözaltına alınan Beritan Canözer ise Diyarbakır E-Tipi Cezaevi’nde, henüz savcılık tarafından içeriğine karar verilemeyen iddianamesinin hazırlanmasını bekliyor.

JINHA_Vildan&Beritan_01

 

– VU/İnadına Haber / 02 Ocak 2016 –

Kaynak: JİNHA, Bianet

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:12:52+00:00 2 Ocak 2016|

Leave A Comment