Sultanahmet’te Canlı Bomba, Patlamada Yine IŞİD İzleri

İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda öğlen saatlerine doğru büyük bir patlama meydana geldi. Bir canlı bomba tarafından Thedosius Dikilitaşı’nın hemen yanında gerçekleştirildiği belirtilen patlamada, ilk belirlemelere göre çoğunluğu bölgede tur düzenleyen Alman turistlerden oluşan en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Saat 10:20 civarında İstanbul Sultanahmet Meydanı Thedosius Dikilitaşı’nın bulunduğu alanda canlı bomba tarafından gerçekleştirilen patlamada, şu ana kadar açıklanan bilgilere göre 10 kişi hayatını kaybederken yaşamını yitirenlerin 8’inin Alman turist kafilesinden olduğu bildirildi. Çok sayıda kişinin de yaralı olduğu patlamada yaralıları hastaneye taşıyacak olan ambulanslar henüz alana bile ulaşmadan patlama ile ilgili olarak ‘Yayın Yasağı‘ getirildi.

Canlı Bomba’nın Kullandığı Patlayıcı Tipi Tanıdık

Canlı bombada kullanılan patlayıcının, Ankara Katliamı’nda da kullanılan profesyonel tipteki patlayıcıda olduğu gibi parça tesirli olduğu ve çok sayıda çelik bilyenin patlama sonrasında uzak mesafelere kadar etrafa saçılarak birçok kişinin de yaralanmasına yol açtığı belirtilirken patlamada bir polis aracı da patlamanın etkisiyle devrildi.
Çoğunluğu turistlerin bulunduğu bir alanda gerçekleşen patlamada yaralananların arasında ilk belirlemelere göre 6 Alman, 1 Norveç ve 1 Peru vatandaşı var.

Patlama sonrasında bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine aktarılan bilgileri değerlendirirken “Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu değerlendirilen terör olayını esefle kınadığımı belirtmek istiyorum. Bizim için adı veya kısaltması ne olursa olsun, birbirlerinden farkları yoktur.” ifadelerini kullandı. Açıklama öncesinde kendisine İstanbul Valiliği tarafından verilen bilgilerin ışığında canlı bomba saldırısının IŞİD tarafından gerçekleştirildiği bilgisine ulaşıldığı anlaşıldı.

Ezgi Başaran Dikkat Çekmişti

Bugün Radikal’de yayınlanan yazısında Ezgi Başaran, Ankara Katliamı sonrasında IŞİD hücresi mensubu oldukları ve İstanbul’da eylem hazırlığı yapan 4 kişi ile ilgili şu uyarıda bulunmuştu:

Ankara katliamı sonrasında emniyet bir uyarı yayınladı. Buna göre İstanbul’da ses getirecek bir eylem planlayan dört kişinin Türkiye’ye girdiği, sahte kimlik taşıdığı belirtiliyordu. Bu kişiler “Hamza Tonbak” adına bir kimlik taşıyan Adanalı Savaş Y., “Murat Özalp” adına bir kimlik taşıyan Adıyamanlı Muhammet Zana Alkan, “Yıldız Bozkurt” adına bir kimlik taşıyan Kazakistanlı Walentina Slobodjanjuk ve “Emre Kaya” adına bir kimlik taşıyan Adıyamanlı Ömer Deniz Dündar. Hepsi Diyarbakır, Suruç ve Ankara Katliamı’nı gerçekleştirenlerle aynı hücreden.
Bu dört şüphelinin sahte kimlikle Türkiye’ye giriş yaptığı bilgisi MİT’ten geldi. Emniyet de o dönemde bu isimleri yayınladı. Öyleyse eylem yapma olasılığı ve/veya IŞİD’e yeni üyeler katma kapasitesi son derece yüksek bu kişiler Türkiye içinde dolaşıyor. Hatta bir bilgiye göre doktora başvuruyor, antibiyotik içeren reçete yazdırıyor ve eczaneden ilaç satın alabiliyor. Emniyetin, kullandıkları sahte kimlikleri yayınlaması bu kişilerin artık o kimlikleri kullanmadığının garantisidir. Dolayısıyla izlerini sürmek daha da zor hale gelmiştir. Ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu hatırlatmak isterim.”

Eminönü’ne Kadar Polis Ablukası

Polisin güvenlik çemberine aldığı bölgede Tramvay seferleri de durdurulurken polis ablukasının Eminönü’ye kadar genişletildiği belirtiliyor.

Olay yerinde ikinci bir bomba olma ihtimaline karşı bomba imha ekipleri çalışma yürütürken, patlamanın gerçekleştiği alana çok sayıda olay yeri inceleme personeli sevkedildi.

Sultanahmet’te bir otelde çalışan Murat Manaz isimli görgü tanığı patlama anını ve sonrasında yaşanılanları şu şekilde anlattı:

Saat 10.19 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi. Çalıştığım otelden meydana baktığımda büyük bir duman yükseliyordu. Gökyüzüne baktığımda ise martılar havada uçuşuyordu. Meydan bir anda kalabalıklaştı. Aşağı inip olay yerini kontrol etmek istediğimde çok sayıda insanın koşuşturduğunu gördüm. 59 ambulans saydım. Olay yerine gittiğimde gördüm. Polis ikinci bir bomba ihtimali üzerine meydanı boşaltmak için uğraşıyordu.

Olay yeri yakınında dükkanı bulunan Önder isimli bir görgü tanığı ise şu ifadelerde bulundu:

Patlama oldu. Patlamadan sonra ambulans geldi. Yaralıları alıp alıp gidiyorlar. Polisler geldi. Büyük bir patlamaydı. Alev topu gibi bir ateş çıktı yukarıya doğru dediler.

Patlama Haberi Dünya Basınında

İtar Tass (Rusya):İstanbul’da yaşanan patlamada 9’u Alman vatandaşı 10 kişi hayatını kaybetti. Rusya Büyükelçiliği Basın Danışmanı İgor Mityakov, “Şu anda patlama sırasında Rus vatandaşlarının zarar gördüğüne dair bir bilgi henüz bize ulaşmadı” dedi.

Ria Novosti (Rusya):İstanbul’un merkezinde patlama oldu. İstanbul’da Sultanahmet meydanında patlama yaşandı. Patlama sonucunda 10 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı. Yaralananlar arasında Alman turistlerin de bulunduğu açıklandı. Yaralılar hastanelere kaldırıldı. Rusya Büyükelçiliği henüz Rus vatandaşlarına ilişkin bir açıklama yaşamadık. Konsolosluk olayı araştırdığını bildirdi. Rusya Turizm Endüstrisi Birliği, patlamanın meydana geldiği yere gezilerin düzenlenme ihtimali olmadığını fakat turistlerin bireysel olarak olay yerine gidebileceklerini belirtti.

Rossiyskaya Gazeta (Rusya):İstanbul’un merkezinde patlama yaşandı. Olay İstanbul’un merkezinde Sultanahmet meydanında yaşandı. Olay sonucunda 9’u Alman vatandaşı 10 kişi hayatını kaybetti. 15 kişi de yaralandı. Türk basınında olayın canlı bomba sonucunda meydana geldiği belirtiliyor.

Eho Moskvı (Rusya):İstanbul’da patlama sonucunda 10 kişi hayatını kaybetti. İstanbul’un merkezi meydanlarından birinde canlı bomba patladı. Canlı bombanın turist grubuna yaklaşarak bombayı patlattığı bildiriliyor. Yaralıların arasında Alman turistler de bulunuyor.

RBK (Rusya):İstanbul’da meydana gelen patlamada 10 kişi hayatını kaybetti. İstanbul’da meydana gelen patlamada 15 kişi hayatını kaybetti. Patlamanın sebebi, patlayıcı maddenin cinsi ve suçluların bulunması için çalışmalar başladı.

Bild Online:İstanbul’un turistik bölgesinde canlı bomba- Çok sayıda ölü ve yaralı var. İstanbul’un turistik bölgesi Sultanahmet’te meydana gelen patlamada 10 kişi öldü 15 kişi yaralandı. Basında yeralan ilk haberlere göre, bir kişinin kendisini patlattığı belirtiliyor.

Welt Online:İstanbul’daki patlamada çok sayıda ölü ve yaralı var. Ayasofya ve Sultanahmet Cami yakınında patlama: İstanbul’un turistler tarafından sevilen tarihi bölgesinde çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Patlamanın nedeni henüz belli değil.

Frankfurter Allgemeine Zeitung:İstanbul’da patlama. İstanbul’un turistik semti Sultanahmet’te meydana gelen patlamada çok sayıda ölü ve yaralı var. Olayın boyutları hakkında henüz net bilgi yok. Patlamanın meydana geldiği yer Ayasofya ve Sultanahmet Cami’ne çok yakın.

Spiegel Online:İstanbul’un turistik bölgesinde patlama, çok sayıda ölü var. İstanbul’un turistik bölgesi Sultanahmet Meydanı’nda meydana gelen patlamada çok sayıda ölü bulunuyor. İlk gelen bilgilere göre patlmanın canlı bomba olma ihtimali var.

İngiliz Reuters haber ajansı, DHA’ya dayandırdığı haberinde, “Turistik Sultanahmet Meydanı’nda patlama yaşandı” ifadesiyle geçti.

Fransız AFP ajansı ise olayı “Türkiye’nin en büyük şehrinin tarihi merkezinde neden kaynaklandığı bilinmeyen bir patlama meydana geldi” ifadesiyle aktardı.

İngiliz yayın kurululu BBC de Sultanahmet Meydanı’ndaki patlamayı ‘son dakika’ gelişmesi olarak geçti.

Independent patlama haberine Sultanahmet’in turistler için önemli bir merkez olduğu bilgisini ekleyerek Twitter kullanıcılarının fotoğraf ve videolarına yer verdi.

İngiliz The Guardian ise Ankara Katliamı’nı hatırlattı ve emniyetin IŞİD’den bu tarz eylemler beklentisi içinde olduğunu belirtti.

– VU/İnadına Haber / 12 Ocak 2016 Salı –

Kaynak ve Fotoğraflar: DHA, BBC, Reuters, CHA, Cumhuriyet, Yurttaş Muhabirler

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:12:51+00:00 12 Ocak 2016|

Leave A Comment