Ufuk Özcan’ın ölümü MEB önünde protesto edildi, öğrenciler ve videoeylemci gözaltına alındı

Meslek Lisesi öğrencisi Devrimci Liseliler (DEV-LİS), Tekirdağ’da yaptığı staj sırasında hayatını kaybeden Ufuk Özcan için kendilerini Ankara’da bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü binasına zincirledi. Dev-Lis Meslek Lisesi üyesi öğrenciler , önce özel güvenliğin, sonra polisin saldırısı sonucu göz altına alındı. Eylemi kaydeden @SeyriSokak videoeylemcisi Sibel Tekin de basın kartı olduğunu söylemesine rağmen gözaltına alındı ve tehdit edildi. 
Hayrabolu Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Ufuk Özcan, ufuk ozcanstaj yaptığı küçük sanayi sitesinde tarım makineleri satan işyerinde sobayı tutuşturmak için tiner kullanmak zorunda kaldı. Özcan, tinerin parlaması ve elindeki bidona da sıçraması sonucu parlama nedeniyle yanarak hayatını kaybetmiş, olay kayıtlara ihmal sonucu iş kazası olarak geçmişti.
Özcan’ın ölümüne sebep olan sorumluları protesto etmek isteyen Dev-Lis’li meslek lisesi öğrencileri, bugün öğlen saatlerinde Ankara Bakanlıklar’da bulunan Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir eylem gerçekleştirmek istedi. Kendilerini Milli Eğitim Bakanlığı bahçesinin demir parmaklıklarına zincirleyen öğrenciler, önce özel güvenliğin daha sonra da polisin saldırısına uğrayarak gözaltına alındı.
Eylemi görüntüleyen Seyr-i Sokak emekçisi Sibel Tekin de basın kartı olmasına rağmen gözaltına alındı. Sibel Tekin polis tarafından yumruklanarak dövülmekle tehdit edilirken, gözaltına alınış anlarını kameraya kaydetti.
 
Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:12:51+00:00 8 Ocak 2016|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.