Ankara Yarın İşe Ve Okula Daha Pahalı Gidecek

Ulaşımı hak, hizmet olarak değil halktan para söğüşleme yöntemi olarak gören “o kafa” İstanbul’dan sonra Ankara’da da toplu taşıma ücretlerine zam yaptı. 4 Şubat Perşembeden itibaren yeni tarife şöyle:

  • Otobüs, metro, ankaray tam 2,35, indirimli 1,75
  • Aktarma 80 kuruş, öğrenciden aktarma ücreti alınmaması da tarih oldu. Aktarma yapmadan üniversitelere gitmek neredeyse olanaksızken, artık öğrenciler de her aktarmada 20 kuruş ödeyecek.
  • Her fırsatta EGO otobüsleri tarafından “yol verilen” Özel Halk Otobüsleri de zamdan payını aldı. Tam 2,55, indirimli 1,75.
  • Dolmuşlar da artık 2,55, Uzun mesafede 2,90’a kadar uzanıyor fiyat. Öğrenci indiriminiz ise yine dolmuşçunun inisiyatifinde

Hizmet ise Hezimet, Yine Bildiğiniz Gibi

2015 yılının başında (evet, geçen sene) bitirileceği duyurulan sinyalizasyon işi yılan hikayesine döndü. Seçim zamanı alelacele açılmaya çalışılan Batıkent-Törekent ve Kızılay-Çayyolu hatları sebebiyle sinyalizasyonun karıştığı söylenmiş, çalışma gerekçe gösterilerek metro bitiş saatleri yaklaşık 1 saat geriye çekilmişti. Zaten “Sarhoş mu taşıyacaklar”dı.

AŞTİ’ye gelip Eskişehir yolu tarafına gitmek isteyenlere kolaylık olması açısında AŞTİ-Söğütözü hattı açılacaktı. 780 metrelik bu hattın halen açılması ve artık inşallah torunlarımız tarafından kullanılması bekleniyor.

Keçiören metrosu ise tamamen sır. Daha önce metro inşaatı sebebiyle kazılı olan yollar açıldı, metro inşaatı bitti görüntüsü verildi, ama metro hala yok.

Metro geldi dertler bitti denilerek bir çok otobüs hattı iptal edildi ya da rotası değiştirildi. Batıkent’te oturan birinin Eskişehir yolu tarafına gitmesi için bir buçuk saati gözden çıkarması gerekiyor. Ulaşım Koordinasyon Merkezi UKOME’nin neyi koordine etmiş olduğu kafamızı kurcalamaya devam ediyor.

Belediye Başkanımız Melih Gökçek ise top bende değil, Ulaştırma Bakanlığı’nda deyip tweet atmaya ve “diğer icraatlarına” (Biri “Parsel Parsel” mi demişti?) devam ediyor.

Otoyoldan Tam Gaz Devam

Toplu taşıma tercih edilmez hale getirilirken, KaçAK Saray’lara giden KaçAK Yollarımızın yapımına (ki bu yollar beleş) para pekalâ bulunabiliyor. Yolumuzun üstüne çıkan ağaçlar pekalâ doğranabiliyor.

Ulaştırma konusunda kimin, hangi kafayla, kime, ne şekilde hizmet ettiği net. Sadece görmek, teşhir etmek ve hakkımız olanı söke söke almak gerekiyor.

kelebek / İnadına Haber 02.02. 2016

Print Friendly, PDF & Email
2016-02-02T23:24:56+00:00 2 Şubat 2016|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.