#BarışİçinHerkes Forumu’nda Ankara “Sarayın Savaşı”na Karşı “BARIŞ KAZANACAK” Dedi

Ankaralılar 13 Şubat Cumartesi günü, iktidarın aylardır sürdürdüğü katliamlara ve Türkiye’nin doğusunda halka yönelik yürüttüğü savaşa karşı Savaşınız Korkunuzdandır, Barış Diyen Halklar Kazanacak dedi.

7 Haziran tarihinde başlayan Sarayın Savaşı sürecinde yüzlerce sivil yurttaşın hayatına malolan Katliam ve Savaş Suçları’na karşı 11 Ocak günü Barış İçin Akademisyenler‘in hazırladığı deklarasyon da bu savaştan nasibini almış, iktidar akademisyenlere karşı da savaş açmıştı. Özellikle havuz ve yandaş medya tarafından başlatılan karalama kampanyası saman alevi gibi sönümlenirken akademisyenlere verilen destek çığ gibi büyümüş, toplumun çok geniş bir kesiminde yer alan inisiyatif, platform ve aydınlardan destek açıklamaları ardı ardına gelmeye başlamıştı. Bu kapsamda ilki 10 Şubat günü İstanbul’da gerçekleştirilen “Barış İçin Herkes” buluşması 13 Şubat Cumartesi günü de Ankara Sakarya Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Polisten Engelleme Girişimi

16:30’da Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelen Ankaralılar Ciao Bella şarkısı eşliğinde Sakarya Meydanı’na doğru gerçekleştirecekleri ‘Barış Yürüyüşü‘ne başladılar. Ancak yürüyüşte yer alan yurttaşlar tarafından taşınan ve Türkiye’nin doğusunda devlet tarafından yürütülen savaşın delilleri niteliğindeki fotoğraflar ile söylenen şarkılardan rahatsız olan çevik kuvvet polisleri Selanik Caddesi girişinde yürüyüşe engel olmaya çalıştı.
Çevik amirleri ile yaşanan kısa süreli bir tartışmanın ardından kortej yürüyüşüne devam etti. Sakarya Caddesi’ne şarkılar ve sloganlar eşliğinde giren Ankaralılar forum alanında bekleyen kalabalık tarafından alkışlarla karşılanırken forumdan haberi olmayan yurttaşlar da ‘Barış İçin Herkes‘ katılımcılarına destek verdi.

Tüm Barış İnisiyatifleri “İnadına Barış” Dedi

Şarkılarla başlayan forumda ‘Savaşınıza İnat, Sadece Barış‘ diyerek hazırladıkları metinlere imza atan tüm inisiyatif ve platformlardan çok sayıda imzacı söz alarak ülkede yaşanmakta olan savaş hali ve katliamlar hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Barış İçin Akademisyenler, Ekolojistler, Müzisyenler, Fotoğrafçılar, Edebiyatçılar, Sinemacılar, Halklar, Kadınlar, İşsizler, Çevirmenler, Sağlıkçılar, Gazeteciler, Tiyatrocular, İLEF’li Öğrenciler ve Yayıncılar İnisiyatifleri’nin destek verdiği ve ADAD, LGBTİ, Pembe Hayat, Çocuklar İçin Barış İnisiyatifi, Sahnedışı Sokak Tiyatrosu ile 10Ekim Dayanışması’nın da katılım sağladığı forumda, despotizmin ve katliam politikalarının iktidar sahiplerine ‘Savaş Suçlarından Yargı Yolu‘nu açmaktan başka hiçbir şey sağlamayacağı ve ülkenin kurtuluşunun sadece barış ile sağlanabileceği vurgulandı.

Barış İçin Herkes‘ destekçileri tarafından hazırlanan videoların gösteriminin de planlandığı forumda, forum alanına Çankaya Belediyesi tarafından elektrik verilmemesi dolayısıyla gösterimlerin iptal edilmesi ise belediyeye karşı yoğun tepkilere yol açtı.

Halka Karşı Savaşın Bilançosu ‘Yürüyen’ Sergideydi

Yürüyüş boyunca yurttaşların ellerinde taşıdığı ve forum alanında da ellerinden bırakmadıkları fotoğraflar ve dövizler, adeta 7 Haziran’dan bu yana yaşanan katliamları ve savaş suçlarını tüm Ankaralıların gözleri önüne serdi. Dövizlerde yer alan ve çoğunluğu fotoğraf sanatçısı Hasan Erdoğan tarafından saldırı altındaki Kürt illerinde çekilen her bir kare, ‘Barış‘ dedikçe vurulan, ‘Yaşam‘ dedikçe öldürülen, ‘İnsanlık‘ dedikçe cezalandırılan halkın yaşadıkları, devlet tarafından yıkılan, talan edilen yaşam alanlarının içler acısı durumuna ve devletin güvenlik güçleri tarafından katledilen yakınlarının acısına rağmen umutlarını yitirmeden direniş ve barış söylemlerini sürdüren insanların bakışlarında net bir şekilde özetleniyordu.

“Çocuklara Yasak Edilmiş Bir Ülke Hepimizin Utancıdır”

Forumda söz alan fotoğraf sanatçısı Hasan Erdoğan “Devlet sadece barıştan değil, fotoğraflardan bile korkuyor. Barışa dair herşeyden korkuyorlar. Çocuklara yasak edilmiş sokakların ortasında yine o küçücük bedenler vuruluyor. Çocuklara yasak edilmiş bir ülke hepimizin utancıdır. Biz ise inadına ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunmaya devam edeceğiz” dedi.

IMGP5043

Şu an paylaştığı bir şiir dolayısıyla düşünce suçuyla yargılanan akademisyen Sibel Özbudun ise “Ne yazık ki doğu yandıkça biz batıda nefessiz kalıyoruz. Ben düşüncemi ifade ettiğim için düşünce suçuyla yargılanıyorum, belki de artık ancak hepimiz düşünce suçlusu olursak bu günleri atlatabiliriz” ifadelerinde bulundu.

“Barışa Nöbet Tutmak Artık Anlamını Yitirdi, Barışı Yeniden İnşa Adeceğiz”

Fotoğrafçı ve edebiyat sanatçısı Mehmet Özer’in gerçekleştirdiği konuşmanın sonunda okuduğu şiir Sakarya Meydanı’nı dolduran yurttaşlar tarafından “Gül Diyor ki İsyan” dizeleriyle bir ağızdan söylenirken foruma İHD, Hasta Tutsaklar İnisiyatifi ve günlerdir ‘Barış Nöbeti‘nde bulunan Beyaz Bayrak İnisiyatifi de katıldı.

Barış İçin Sağlıkçılar adına gerçekleştirilen açıklamada, yaşanan süreçte artık Barış Nöbeti tutmanın anlamını yitirdiği, barışın bundan sonra yeniden inşa edilmesi gerektiği vurgulanırken, 13 Şubat itibariyle nöbetlerine son verdikleri ve barış mücadelelerine daha geniş platformlarda devam edecekleri duyurusu yapıldı.

Forum boyunca Barış İçin Müzisyenler İnisiyatifi’nde yer alan İNHA, Liberte ve Roza Kadın Korosu müzisyenleri tarafından pek çok savaş karşıtı şarkının da seslendirildiği forum, 10 Ekim Ankara Katliamı öncesinde söylenmeye başlanan ve hala da söylenmeye devam eden “Ellerinde Pankartlar” adlı şarkı ile sonlandırıldı.

– W/İnadına Haber / 14 Şubat 2016 Pazar –

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:12:42+00:00 14 Şubat 2016|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.