Baz istasyonu sanıldığı gibi zararlı mı?

İLKER 9'UNCU CADDEDE GEÇTİĞİMİZ HAFTALARDA YAKILAN BAZ İSTASYONU 4 Bilgi eksikliği ya da yanlış bilgi nedeniyle baz istasyonu zararlı sanılmaya devam ediyor. Sokağına baz istasyonu kurulan halk, galeyena gelip eylem yapmakla kalmayıp istasyonu ateşe veriyor.

Cep telefonu sistemlerinde hem karşı tarafı dinlemek hem de karşı tarafa sesin gitmesini sağlamak için alıcı ve verici olması gerekiyor. Kapasitesi gereği her baz istasyonu aynı anda yaklaşık yüz aboneyi konuşturabiliyor. Mobil operatörler de yüzlerce aboneyi konuşturabilmek için nüfus ve kullanıcı oranlarına göre sık aralıklarla şehir içlerine baz istasyonları kuruyor. Tüm dünyada bu derecede yaygın hizmet veren bir sistemin toplum sağlığına zarar verecek yapıda olması, içinde bulunduğumuz çağda pek mümkün görünmüyor.

Bilinçsizlik nedeniyle şikayet fazla

Gaia Dergi’ye konuşan Elektromanyetik Kirliliği Önleme, Ölçme, Araştırma ve Eğitim Derneği Başkanı Mehmet Bayramoğlu, Türkiye’de bilinçsizlik nedeniyle baz istasyonlarıyla ilgili çok fazla şikayetin geldiğini aktardı.

Baz istasyonu sayısı arttıkça tehlikenin arttığının zannedildiğini ancak durumun tam tersi olduğunu kaydeden Bayramoğlu, “Baz istasyonu azaldıkça ise elektromanyetik alan şiddeti artıyor ve insanlara etkisi daha fazla oluyor. Baz istasyonları çoğaldıkça elektromanyetik alan şiddeti azalıyor. Avrupa ülkelerinde baz istasyonu sayısı daha fazla. Türkiye’de baz istasyonu sayısı artıyor ama yine de ihtiyacı karşılamaya yetmiyor” dedi.

Baz istasyonları kümülatif etki yapmazlar

Elektromanyetik alanların mesafe ile ters orantılı olduğuna da değinen Bayramoğlu, “Bir lokasyondaki baz istasyonları sayısının artması, istasyon başına düşen güç düşeceği için yayılan elektromanyetik alan da azalacaktır. Dolayısıyla çevresine verdiği zarar düşecek ve güvenlik mesafesi de azalacaktır. Baz istasyonlarının yaydıkları elektromanyetik alan şiddetleri hücresel yapıda olduklarından kümülatif etki yapmazlar” diye konuştu.

Bir yerleşim yerindeki baz istasyonu sayısının o alandaki insan ve bina yoğunluğuna bağlı olarak değiştiğini bildiren Bayramoğlu, “Bu sayı kırsal alanlarda azalmakta, metropolitan alanlarda yoğunluğa bağlı olarak artmaktadır. Baz istasyonu sayısı planlama mühendisleri tarafından her bölgeye özel olarak hesaplanmaktadır” şeklinde konuştu.

Cep telefonu baz istasyonundan daha tehlikeli

Evlerde kullandığımız elektrikli aletlerin dikkatli kullanılmasında fayda olduğunu sözlerine ekleyen Bayramoğlu, cep telefonunun, dizüstü bilgisayar ve mikrodalga fırının en dikkat çekici aletlerden olduğunu söyledi.

Elektromanyetik alanların süre ile doğru orantılı olduğunu ifade eden Bayramoğlu, “Yani elektromanyetik alanlara maruz kalma süresindeki artış vereceği zararı da artırmaktadır. Evimizde elektrikle çalışan çoğu cihaz az da olsa elektromanyetik alan yaymaktadır ama bunların hepsiyle uzun süre aynı yerde kalmıyoruz. Ancak cep telefonu ve dizüstü bilgisayar ile çok uzun süre aynı ortamda bulunuyoruz. Hatta beyne en yakın olan cep telefonu, baz istasyonundan daha tehlikelidir. Bu nedenle cep telefonunu uzun süreli kullanıyorsak ya kablolu kulaklık kullanarak ya da hoparlörünü açarak konuşmalıyız. Ayrıca cep telefonunu geceleri yattığınız odanın dışında tutmanızda fayda var” açıklamasında bulundu.

Özellikle çocuklara dikkat edilmeli

Özellikle çocuklara dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Bayramoğlu, şunları söyledi: “Çocukların büyüme hormonlarının salgılanmasını etkilediği için gece odalarında elektromanyetik dalga yayan cihazlar bulundurulmamalıdır. Dizüstü bilgisayarın ise adı dizüstü ancak yeri masadır. Yaydığı elektromanyetik alanlar ve ısı ile uzun süre kullanılmalarında olumsuz etkileri olmaktadır. Bu nedenle masada kullanılmalarını öneriyoruz. Mikrodalga fırınlar da yüksek elektromanyetik alan oluşturmaktadır. Fırını çalıştırdıktan sonra çocuklarınız da siz de çalışması bitene kadar yaklaşmamalısınız. Hele de çalışırken yaklaşıp camdan içeri kesinlikle bakmamalısınız.”

Eylemciler baz istasyonunu ateşe verdi

Baz istasyonunun zararlı olduğu konusundaki yaygın yanlış söylemler bilgi eksikliği veya yanlış bilgiden kaynaklanıyor. Hâl böyle olunca insanlar, birkaç kişinin öncülüğünde baz istasyonu karşıtı eylem yapabiliyor. Bunun bir örneği geçtiğimiz haftalarda Ankara, İlker 9’uncu Cadde’de yaşandı. Telefon operatörlerinden bazılarının neredeyse hiç çekmediği cadde üzerine kurulan baz istasyonunun çevresine toplanan eylemciler, yazılı pankart ve afişlerle saatlerce bekledikten sonra istasyonu ateşe verdi. Yapılan bu eylemin, yukarıdaki açıklamalar da göz önünde bulundurulduğunda mahalle halkına faydadan çok zarar verdiği aşikar.

İLKER 9'UNCU CADDEDE GEÇTİĞİMİZ HAFTALARDA YAKILAN BAZ İSTASYONU 2

Halk bilgilendirilmek istiyor

Baz istasyonu ateşe verilen bölgede ikamet eden mahalle sakinleri ise, yeterince bilgilendirilmemekten ve baz istasyonunun gece yarısı, gizlice kurulmasından şikayet ediyor. Herhangi bir bölgeye baz istasyonu kurulmadan önce konuyla ilgili bilgilendirme yapılmasının ya da broşür dağıtılmasının faydalı olabileceğini dile getiren mahalle sakinleri, kamuoyu yoklaması yapılmasının da bu tarz eylemleri önleyebileceğini belirtti.

Ev aletlerinin neden oldukları elektrik alan şiddetlerine bakıldığında baz istasyonunun en düşük alan şiddetine sahip olduğunu görmek mümkün!

Cihaz Elektrik Alan Şiddeti (V/m)

•Elektrikli battaniye 250
•Mikrodalga fırın 250
•Su ısıtıcısı 130
•Notebook (Wireless açıkken) 100
•Müzik seti 90
•Bilgisayar monitörü arkası (tüplü) 80
•Buzdolabı 60
•Ütü 60
•Mikser 50
•Ekmek kızartıcısı 40
•Saç kurutma makinesi 40
•Televizyon 30
•Kahve makinesi 30
•Bilgisayar monitörü önü (tüplü) 25
•Elektrikli süpürge 16
•Cep Telefonu 5-15
•Wireless modem 5 – 10
•Baz istasyonu 10

Kronik Muhalif | İnadına Haber | 9 Şubat 2016

Kaynak: Eda Serttürk / GAİA Dergi / Ocak 2016

Print Friendly, PDF & Email
2017-04-27T03:12:42+00:00 9 Şubat 2016|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.