Gerilla Gazeteciliği – Hayri Tunç

Jiyan.org muhabiri Hayri Tunç bugün (2 Şubat) sabah evine gelen terörle mücadele şubesi polisleri tarafından 2. kez gözaltına alındı. Akşam, özellikle sosyal medyada yer alan ve gerçekten başka bir şey içermeyen haberleriyle örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Yaptığı işi “Gerilla Haberciliği” olarak tanımlayan Hayri aşağıdaki yazısında bu kavramı anlatıyor.

 

Gerilla haberciliği yapan kişileri diğerlerinden ayıran en önemli özellik onların aslında birer aktivist oldukları gerçeğidir. Normal gazetecilerin baktıkları gözlerle asla bulundukları eylemlere bakmazlar.

Gerilla haberciliği yapan kişiler birer gazeteci değildir, olamaz da! Gazeteci gittiği yere haber için giderken diğerleri aslında o eylemin birer parçasıdır. Biri sadece haber için orada dururken diğeri için haber her daim bir adım geridedir. Gerilla habercisinin farkı bir olayı haberleştirirken onun bir etkeni, bir parçası olduğunu bilmesidir. Burger King şubelerinin birinde dayak yiyen Suriyeli çocuğun fotoğrafını paylaşan kişi bir gerilla habercisi değildir mesela. O haberin paylaşılması önemlidir ancak dayak olayı olurken müdahale etmeyip sadece bunu haberleştiren kişi için bu tanım kullanılmaz. Orada var olan sadece haberin yayınlanmasıdır. Ancak gerilla haberciliği yapan biri haberi yapmaktan çok olaya müdahil olup, o dayak olayının yapılmasına engel olan kişidir.

Toplumsal bir olayda polis saldırısını çekerken, durduğu yer bile aslında bu ayrımın en önemli göstergesidir. Gerilla haberciliği yaptığını söyleyen kişi için bulunduğu yer eylemi yapan kişilerin yanı olmalıdır. Orada sorun polisin olduğu bölge de eylemi izlemek değil, eylemin içinden, eylemin bir parçası olduğu bilinciyle eylemi kitlelere duyurmaktır. Yoksa gazeteciden hiçbir farkı kalmaz. Direnişler, dışarıdan değil içeriden, direnişin kaynağından izlendiği zaman doğru bir şekilde duyurulur.

Gerilla haberciliği yapan kişi tarafsız değildir. Olamaz da!

Gazeteciliğin tarafsızlık ilkesi onlar için geçerli değildir. Onlar için tek geçerli kriter zulmün karşısında olma gerçekliğidir. Sorun haber vermek değil, habere neden olan sorunu çözme çabasına girişmektir. Bir gerilla haberciliği yapan kişinin tavrı her daim ezilenden, zulme uğrayandan yanadır.

Ancak; şu da çok net bilinmelidir ki, zulme uğrayanın, zulmeden kurtulmak için başvurduğu şiddeti de yargılamaz! Gerilla haberciliği yapan kişi her türlü şiddete değil, güçlünün güçsüzü ezdiği şiddete karşıdır! Zulme karşı direniş her daim haktır, meşrudur. Bu direniş sırasında gerilla haberciliği yapan kişi için tarafı açık bir şekilde bellidir.

Bir eyleme yapılan polis saldırısı sırasında hiçbir şekilde durup saldırıyı izlemez, gerektiği zaman o saldırıya karşı barikat başında duran kişidir özellikle!

Gerilla haberciliği yapan kişi için terimlerde çok önemli bir noktada durmaktadır. Terimler sistemin belirledikleri ve halkın kullandıkları olarak ikiye ayrılır. Gerilla habercisi için sistemin kullandığı, kullanılmasını istediği hiçbir terim doğru olan değildir. Doğru olan terimler gerçekte olanları anlatacak olanlardır.

Polis müdahalesi değil polis saldırısı,

Eylemci değil halk,

Polise karşı koyan değil, direnişçi,

terörist değil gerilla,

silahlı örgüt üyeleri değil milis gibi..

Gerilla haberciliğinin en önemli var oluş sebebi, devletin elindeki medyanın gizlediği, görmenizi istemediği haberleri bütün çıplaklığı ile karşımıza çıkarmasıdır. Haber olarak gösterilmeyen, ya da yanlış gösterilen, sistemin çıkarları için değiştirilen olayları bütün gerçekliği ile çıkartmak için uğraşır. Gazeteci için haber önemli iken gerilla haberciliği yapan kişi için gerçek önemlidir. Ki sadece oradaki gerçeği göstermekle kalmaz, onun gizlenmesini engellemek içinde mücadele eder, gerektiğinde eylem çağrıları yapar, eylemleri duyurur. Aslına bakılırsa özgür basın geleneğinin takipçileri olmak zorundadırlar.

Bir gerilla habercisi için en önemli nokta gerçeğin kendisidir! Gerçeği masa başlarında, yalanlarla ya da dikte edilen metinlerle değil, sokaklarda arar. Sokakları ciddiye alır. Gerilla habercisi aslında geçmişten beridir baskıya, zulme uğrayan özgür basının bir parçasıdır. Buna göre hareket etmek, buna göre davranmak zorundadır.

Hayri Tunç

Print Friendly, PDF & Email
2016-02-02T22:22:44+00:00 2 Şubat 2016|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.