Üniversitede polis faşizmi: 14 gözaltı

Kürt halkına yönelik aralıksız sürdürülen savaş ve katliamlar devam ederken, batı metropollerinde de muhalif bölgeler, faşizm uygulamalarıyla baskı altına alınıyor. DİHA’nın haberine göre; Özerk ve muhalif kimliğiyle bilinen Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde “kimlik göster” dayatması altında 12 öğrenci ve 2 gazeteci gözaltına alınıp darp edildi. Yüzlerce polis ve zırhlı araçlarla Cebeci Kampüsü’ne adeta karakol kuruldu.

Kürt illerinde “Master Eylem Planı” adı altında sürdürülen savaş, batı metropollerinde de uygulamaya başladı. Faşizm uygulamalarının en açık örneği Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde başlarken, sabah saatlerinden bu yana ikisi gazeteci 14 kişi polisler tarafından gözaltına alındı.

‘Kimlik göster’ faşizmi

12 öğrencinin gözaltı gerekçesi ise polis tarafından “kimlik göstermeyerek güvenliklere zorluk çıkartılması” olarak gösterildi. Ancak özerk ve muhalif kimliğiyle bilinen ve geçtiğimiz günlerde akademisyenlerin “Barış Bildirisi’ne” imza attığı Cebeci Kampüsü’nün kuruluşundan bu yana öğrenciler kimlik göstermiyordu.

Cebeciye karakol kuruldu

Polis sabah saatlerinden bu yana kampüsün etrafından yoğun güvenlik önlemleri aldı. Daha önce polisin giremediği kampüsün iki girişine müdahale hazır bekleyen onlarca sivil polis ve çevik kuvvet ekipleri konuşlandırıldı. Polislerin yanı sıra 2 ayrı TOMA ve akrep tipli zırhlı araçlarda okulun etrafından tur arttı. Ayrıca sivil polisler ikişerli gruplar halinden sürekli kampüsün etrafındaki sokaklarda muhalif öğrenci avına çıktı.

Anaakım medya-polis el ele

Polis 12 öğrenciyi kimlik göstermemelerinden dolayı gözaltına alırken, Doğan Medya Grubu’ndan CNN Türk ise gözaltı sebeplerinin Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan 15 Şubat Komplosu kapsamında yapılan eylemler olarak gösterdi. Radikal ise internet sitesinden kimlik göstermeyen öğrencileri “Zorla okula girmek isteyen öğrenciler” olarak tanımlayarak hedef gösterdi. T24 gibi muhalif olarak adlandırılan internet siteleri de öğrencilerin “zor kullandığını” iddia etti.

Ancak gerçekte öğrencilerin, yıllardır özerk kimliğiyle bilinen kampüse girişte sadece kimlik göstermedikleri için gözaltına alındığı ve darp edildiği öğrenildi.

Sadece AA ve DHA’dan bilgi geçildi

Normal şartlarda Cebeci Kampüsü’nde gerçekleşen en ufak bir olaya veya gözaltı uygulamasında tüm merkez medya okulun girişinde haber takibi yaparken, bu günkü olağan üstü bir durum ve 14 gözaltı haberine rağmen merkez medya haber takibi yapmadı. Kampüs önünde sadece AA ve DHA muhabirlerinin olması ve bilginin tek elden geçilmesi dikkat çekti.

İki gazeteci gözaltına alındı, tehdit edildi

Polis öğrencilere yönelik baskıyı çeken Umut Gazetesi muhabiri Jale Şule Tunç ve Ankara Özgür Haber Platformu’ndan Gözde Çağrı’yı gözaltına aldı.
Gazeteci Tunç’un sosyal medya platformlarından aktardıklarına göre, polis Tunç’a “Akşam seninle başka bir yerde görüşelim” diyerek taciz de bulundu. Polisleri çektiği iddiasıyla gözaltına Çağrı’ya yönelik ise, çevredeki sivil polisler, “Basın fotoğraf makinesini kullanıyor, biz de polisiz o zaman biz de silahımızı kullanalım” diyerek tehditlerde bulundu.

Polis cep telefonuyla öğrencileri fişliyor

Cebeci Kampüsü’nde gözaltı operasyonu sürerken, öğrenciler bir bir kapıda bekleyen sivil polisler tarafından fişleniyor. Polisler okula girmek isteyen öğrencileri kendi kişisel cep telefonlarıyla fotoğraflayıp, tehditlerde bulunuyor.

Öğrenciler Cebeci Karakoluna götürüldü

Öğrencilerin güvenlik şube de parmak izleri alınırken, ifadeleri alınmak üzere Cebeci Karakolu’na götürüldü.

Gözaltına alınanların isimleri şu şekilde: “Ozan Çepni, Elif Karakurt, Ege Şener, Şeyma Paşayiğit, Ulaş Cankurt, Uğur Çelik, Berkay Develioğlu, Şilan Çelik, Hasan Koç, Hüseyin Koç, Gizem Mercan, İlkyaz Gençdağ, Umut Gazetesi muhabiri Jale Şule Tunç ve Ankara Özgür Haber Platformu muhabiri Gözde Çağrı.”

Öğrencilerin “kimlik göster” dayatmasını karşı çıkışları sürerken, gözaltı sayısının artması bekleniyor.

(sg-dn/rp)
Kaynak: DİHA

Print Friendly, PDF & Email
2016-02-15T15:15:58+00:00 15 Şubat 2016|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.