Kızılay’da Polis Saldırısı: ‘Nuriye Ve Semih Kalplere Kazındı, Polis Hala Sökeceğini Sanıyor’

137 gündür açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın ‘Hak ve Adalet’ taleplerinin kabul edilmesi amacıyla Kızılay Güvenpark’ta gerçekleştirilecek ‘Hak ve Adalet Eylemi’ için Ankara’ya gelen 43 demokratik kitle örgütü ve siyasal partinin Güvenpark’a geçişine izin vermeyen polis, tüm gün gerçekleştirdiği saldırıda Kızılay’da devlet terörü rüzgarları estirirken, Başkentin göbeğinde 61’den fazla kişi işkenceyle gözaltına alındı.

Ankara’da Nuriye ve Semih için bir araya gelenlere gerçekleştirilen polis saldırılarında, ‘yasadışı’ ters kelepçeden başlayıp kol kırmaya kadar varan türlü işkencelerle gözaltına alınan yurttaşların sayısı 61’e yükseldi. Yüksel Caddesi’nde halen gözaltında bulunan İnsan Hakları etrafında gerçekleştirilen ve 257’nci gününe giren “İşimizi geri istiyoruz” eylemine de saldıran polis, bu saldırısında da 10’dan fazla kişiyi yine ‘yasadışı’ ters kelepçe uygulamasıyla gözaltına aldı.

Polisin Güvenpark’tan Yüksel’e Sıçrayan Halk Korkusu

Öğlen saatlerinde ihraç edilen kamu emekçisi Nazife Onay’ı pankart açtığı sırada gözaltına alan polis, akşam yapılan eylem için de Yüksel’e TOMA ile girerek caddede bulunanlara saldırdı.

Yüzden fazla polisin TOMA, biber gazı ve plastik mermilerle saldırdığı Yüksel Caddesi’ne çıkan tüm sokak ve caddeler gaza boğulurken, yurttaşlara Konur Sokak’tan Meşrutiyet Caddesi’ne kadar plastik mermi ve biberli TOMA suyu eşliğinde saldırı gerçekleştiren polis, çevrede bulunan işletmeleri de gaza boğdu. Çevredeki tüm yurttaşlardan yoğun tepki gören Çevik Kuvvet polisleri çok sayıda da gözaltı gerçekleştirdi.

Polise Tepki Gösteren Yurttaşlara Tehdit

Meşrutiyet Caddesi’nde bulunan direnişçiler polise karşılık verirken, mekanların ve sokakların gaza boğulmasına yurttaşlardan da yoğun tepkiler yükseldi. Polisin rastgele saldırılarına ve şiddetine itiraz eden çok sayıda yurttaş gözaltına almakla tehdit edilirken, avukatlardan alınan bilgilere göre son saldırılarda da 2’si kadın 10’dan fazla kişi gözaltına alındı.

Gün boyu Kızılay’da polis saldırıları sürerken, Hak ve Adalet arayığı için Ankara’ya gelen eylemcilerin yanısıra, Kızılay’da bulunan çok sayıda yurttaş da polisin tüm şiddet uygulamalarına rağmen, “Nuriye ve Semih onurumuzdur“, “Haklıyız kazanacağız“, “İşimizi geri istiyoruz” sloganlarıyla eyleme destek verdi.

– W/İnadına Haber / 23 Temmuz 2017 Pazar –

Fotoğraflar: İnadına Haber
Kapak Görseli: Gazete Sujin

Print Friendly, PDF & Email
2017-07-27T12:15:11+00:00 23 Temmuz 2017|

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.